| stefanftw12 a întrebat:

Am primit o amenda(pe procesul verbal scrie avertisment),am semnat procesul verbal, l-am primit eu si vreau sa stiu daca nu platesc amenda se baga cumva la impozitul parintilor mei sau primesc instiintare acasa? Eu nu am 18 ani.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai de platit amenda si nu o platesti primesti instiintarea in cca 2-3 luni de la data sanctionarii.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca la pedeapsa scrie avertisment nu ai nimic de platit. Si avertismentul este o sanctiune pentru contraventie.

| stefanftw12 explică (pentru Ioandelasal):

Pai este subliniat ''avertisment'', nu ''amenda'', dar acolo scrie ca am de platit 100 de lei.

| Ioandelasal a răspuns (pentru stefanftw12):

Nu cumva este anulat cuvantul "avertisment"?

| stefanftw12 explică (pentru Ioandelasal):

Este subliniat.
In cam cat timp primesc instiintare acasa?

| Ioandelasal a răspuns (pentru stefanftw12):

Daca ai de platit amenda si nu o platesti primesti instiintarea in cca 2-3 luni de la data sanctionarii.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă pe Procesul Verbal scrie "AVERTISMENT", atunci NU este amendă ( ci un Avertisment "scris" )!
Nu ai nimic de plătit.

Toate cele bune!