| Kolors a întrebat:

Am salvat declaratia pe proprie raspundere ca imagine in galerie. Daca trebuie sa o arat politistului este ok formatul? Sau cum sa fac?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este valabila o declaratie electronica, care poate fii modificata.
Declaratia TREBUIE sa fie pe hartie, cu data zilei respective, cu motivul si orele intre care te deplasezi.

| sierra1 a răspuns:

Dacă ai și semnat-o e ok!

| Celcestietot a răspuns:

Nu cred ca este o crima sa ii arati declaratia din galerie cu formatul respectiv, atata timp cat este totul asezat in pagina cum trebuie. Stiam ca poti face declaratia si pe un site, iar apoi sa o salvezi in telefon, deci cred ca este ok. Din cate cunosc eu, ii poti arata declaratia pe telefon, iar el are dreptul sa faca rost de aceasta (de exemplu, printr-o fotografie a dispozitivului) si mai apoi sa ti-o stearga din telefon.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru Kolors):

Vedeți voi cum faceți atunci când vă întâlniți happy. Are dreptul să o șteargă, nu am spus neapărat că o șterge.

| Apokales a răspuns:

Trebuie sa te asiguri ca ai si semnatura, eu am facut-o in paint semnatura, pe calculator si am transferat-o pe telefon dupa.
Astazi am fost oprit de politist eram cu varul meu si cu un vecin in masina, vecinul era in varsta, in categoria persoanelor vulnerabile, l-a intrebat pe acesta: "Sunteti sigur ca sunteti doar vecini?", a tras pana in ultima clipa sa ne dea amenda, a verificat numerele de la poarta de pe buletine.
S-a interesat foarte mult de data si de semnatura si ne-a mai intrebat cu ce scop ne aflam in oras.

Răspuns utilizator avertizat
| Eugen80 a răspuns:

O scoti la imprimanta in mai multe exemplare si de fiecare data completezi motivul pentru care iesi.
Trebuie sa aiba semnatura si toate datele tale.