| ioana3432B a întrebat:

Am semnat astăzi un act adițional în care spune că mi s-a prelungit contractul încă o lună. Eu vreau să îmi dau demisia la sfârșitul acestei luni. Nu e nicio problemă că am semnat? Asta nu o să îmi afecteze plecarea?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. La sfarsitul lunii contractul inceteaza de drept. Nici macar nu trebuie sa-ti dai demisia. Demisia se da doar la contractele nedeterminate.La contractele determinate se da doar daca vrei sa pleci mai repede.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nici o problema, contractul individual de munca pe perioada determinata inceteaza de drept la expirarea perioadei pentru care a fost incheiat, astfel ca nici macar nu trebuie sa-ti dai demisia, doar sa-ti faci lichidarea la sfarsitul lunii.