| Anonimuserr a întrebat:

Am si eu cateva intrebari.

Cat este somajul in Romania? Cati bani primeste un somer pe luna?
De asemenea cat este somajul in Germania, Italia, Marea Britanie si Spania? Cat primeste un somer pe luna?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Romania indemnizatia de somaj poate fi intre 250 lei (pentru absolventi) si cca 700-800 lei pentru someri cu vechime si salariu mari.
In tarile occidentale amintite de tine poate fi intre 500-1.000 euro.

| Diavolcata a răspuns:

Foarte putin primesti abia sa traiesti daca mai ai si banci datori...n-are rost.
In alte tari e mult mai bine somajul pot sa zic ca e aproape cat un salar la un romanhappy

| MadalinNedelcu a răspuns:

In Romania este undeva la 250 ron parca.
In Europa (Spania, Germania, Italia) stiu ca este in jurul a 1000/2000 de euro lunar.

| VadTot a răspuns (pentru MadalinNedelcu):

Exagerezi!

| MadalinNedelcu a răspuns (pentru VadTot):

Nu exagerez, tata a lucrat cu contract in Germania. Daca lucrezi 12 luni acolo adunate (sa zicem 7 luni intr-un an si 5 in celalalt), ai dreptul la somaj timp de 6 luni. Primea undeva la 1200 de euro. Ce ar mai fii acum sa arunc sume aiurea, nu ma cunosti nu te cunosc. O spun in scop informativ.

| VadTot a răspuns (pentru MadalinNedelcu):

Pai si la o asemenea suma mai avea chef sa si gaseasca un loc de munca?laughing))

| MadalinNedelcu a răspuns (pentru VadTot):

Cand ai banci si alte cheltuieli crezi ca ti se mai pare o suma prea mare?!

| VadTot a răspuns (pentru MadalinNedelcu):

Hai comparativ cu jomajul de la noi...

| CoRnEtEL a răspuns:

Pai hai sa vedem.un elev/student-250 ron, altii-400 ron, iar coruptii 4000 ron lunar pentru ca nu au facut nimic toata viata lor, pe cand in tarile europene in jurul la 100o euro.si mai facem parte si din UE.Copiii au alocatii de 42 lei, iar un detinut are 2100 lei alocati lunar pentru "nevoi". Romania SUCKS.

| maria912013 a răspuns (pentru CoRnEtEL):

Macar nu mai vb prostii! Cine-i da unui detinut 2100 lei? nu-i da nimeni nici 1 leu, in puscarie daca nu ai bani mananci numai bors de dovleac! Un detinut are dreptul la un pachet pe luna si bani in cont de la familie! Cu 2100 lei pe luna s-ar duce toti la puscarie.Nu mai vorbiti aiurea.

| vulturcarpatin1985 a răspuns:

In fiecare tara e calculat in functie de vechimea in munca si venitul avut. Difera de la caz la caz