| NYØ2002 a întrebat:

Am si eu o intrebare:in luna mai fac 18 ani si nu stiu ce sa fac in legatura cu alocatia. Daca fac actele dinainte nu mi-o intrerupe? Alta problema este ca vreau sa imi fac card pe numele meu si sa imi schimb banca Reiffeisen la Banca Trasilvania pentru ca la Reiffeisen imi ia 10 lei comision la fiecare retragere si la Banca Transilvania deloc sau un comision mic. Oare ce sa fac? E asa complicat pentru ca imi schimb banca si de aia

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Toate bancile iau comision la retragere cand retragi bani de la ATM-uri diferite.
Retrage intottdeauna numai de la un ATM Raiffasen si nu vei platii niciodata comision bancar!

In ce priveste alocatia, nu ti-o intrerupe nimeni, desii nu stiu ce acte vrei sa faci, fiindca nu necesita nimic la 18 ani, decat sa-ti schimbi buletinul.

| NYØ2002 explică (pentru Violleta2022):

Vara imi suspenda alocatia?

| Violleta2022 a răspuns (pentru NYØ2002):

Nu ti-o suspenda daca esti inca elev!

| NYØ2002 explică (pentru Violleta2022):

Pai asa am auzit ca alocatia se da retroactiv

| Violleta2022 a răspuns (pentru NYØ2002):

Odata ce alocatia nu s-a oprit, fiindca esti inca sub 18 ani, de ce sa ti-o dea retroactiv?
Tu fa actele din Aprilie - Mai daca mai esti inca elev si eivor continua sa-ti dea alocatia.
Retroactiv se da numai daca nu s-a obosit sa faca nimeni acte de continuitate si si-au adus aminte dupa multe luni, ca nu mai iau alocatia, desii sunt inca elevi, dar daca o faci din timp, alocata continua sa vina, lunar.

| Speranta12 a răspuns:

Te duci la Raifutăn Bank si ceri o cerere de inchidere a contului. O completezi cu datele tale personale si o depui la banca. Apoi te duci la Transilvania si depui o cerere de deschidere de cont. Simplu.

| NYØ2002 explică (pentru Speranta12):

Daca fac asta cu 2 luni inainte sa ii fac primesc alocatie fara sa fie intrerupta?

| Speranta12 a răspuns:

La 18 ani cand termini cu liceul, gata, nu iti mai vine alocatia.

| NYØ2002 explică (pentru Speranta12):

Eu termin scoala la 19 ani si o luna, doua

| 09Ioana09 a răspuns:

Daca faci niste acte o sa mai primesti alocație până la terminarea liceului. Poti merge la bancă si schimbi banca