| STRRAT a întrebat:

Am si eu o întrebare
Nu de mult am împlinit 18 ani...si pe data buletinului scrie că îmi expiră anul viitor de ziua mea practic la 19 ani...
Întrebarea este daca pot trece în altă țară cu buletinul acesta făcut la 14 ani care mai e valabil încă 1 an de lă vârsta de 18 ani?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna ca ai obtinut prima carte de identitate la 15 ani sau aproape.
Cartea de identitate este valabila pana la data inscrisa, in cazul tau pana implinesti 19 ani. Cu cel putin 15 zile inainte de aceasta data va trebui sa depui actele pentru preschimbarea CI.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti folosii buletinul pana la data expirarii inscrisa pe el, adica inca 1 an de zile.

| STRRAT explică (pentru Violleta2022):

Si pot trece în altă țară cu C.I făcută la 14 ani?

| Violleta2022 a răspuns (pentru STRRAT):

Sigura ca poti, atata vreme cat valabilitatea lui este pentru inca 1 an.