| aaabbccccc3 a întrebat:

Am si eu o intrebare si nu pot sa o gasesc nicaieri. de exemplu daca eu raman corigenta la 3 materii, mate romana si fizica, si dau 2 corigente la vara (mate si romana) pot trece clasa? si la fizica ce fac cu ea? am nevoie urgent de raspuns ca sa stiu sa pot invata acum.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti corigenta la 3 materii (medii anuale sub 5) atunci ramai repetenta, nu sustii examene de corigenta si repeti clasa.
In acest sens sunt prevederile Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, citez:
"ART. 120.(1)Sunt declaraţi repetenţi:
a)elevii care au obţinut calificativul „Insuficient"/medii anuale sub 5, 00 la mai mult de două discipline de învăţământ/module care se finalizează la sfârşitul anului şcolar."

| aaabbccccc3 explică (pentru Ioandelasal):

Deci acum am văzut ca am trecut sem. 1 cu nota 5 la acele subiecte, înseamnă că mai repet sau nu? sem.2 nu prea am avut note bune și sau cam dus naspa, dar inseamna ca o sa dau corigenta la acele subiecte?

| Ioandelasal a răspuns (pentru aaabbccccc3):

Repet, poate intelegi: Daca pe sem.II nu vei avea cel putin media 5 la acele 3 materii vei avea media anuala sub 5 si vei ramane repetent.
Cauta sa obtii si pe sem.II cel putin media 5.