| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare: vreau sa imi iau o masina inm in ro...bineinteles de la propietar in acte...problema e urmatoarea: daca fac contract de vanzare-cumparare si imi da fiscal pot sa o trec la impozit pe numele meu si dupa aia sa ii fac rca,rovinieta,itp etc faca sa o trec pe numele meu in acte? si pot circula fara probleme daca e trecuta la impozit pe numele si meu si daca am rca,itp, rovinieta pe numele meu si actele masinii pe numele fostului proprietar?

Răspuns Câştigător
| AgathaRo a răspuns:

Cand faci contract cumparare-vanzare fostul proprietar este obligat sa treaca pe verso-ul talonului numele noului proprietar, data, judet(dupa caz)
Daca complecteaza rubrica instrainat catre din momentul acela este valabil talonul 30 de zile.Cum vrei nu se poate fiindca asigurarea/rovineta se face pe baza talonului si figureaza vechiul proprietar si in caz de eventual incident in trafic nu te va dezpagubi asigurarea.Cam 150-170 euro te costa sa il treci pe numele tau.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ti-a vandut-o prin contract de vanzare-cumparare va trebui s-o inmatriculezi pe numele tau. Gandeste-te ca el o radiaza din circulatie si tu nu ai inmatriculat-o si daca te prinde politia te-ai facut cu dosar penal, pedeapsa este inchisoarea de la 1 an la 3 ani.