| Popa_Eduard_1995_L6YU a întrebat:

Am si eu o problema. Daca parintii mei sunt despartiti si in acte sunt la mama mea dar stau la bunicii mei din partea tatalui si fac aici scoala, il pot pune sa plateasca pensia alimentara pe tatal meu daca in acte sunt la mama mea dar stau la bunici?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La pensie aleimentara este obligat parintele la care nu este stabilit domiciliul minorului.
Daca tu stai la domiciliul tatalui atunci acesta nu poate fi obligat la pensie alimentara, avand in vedere ca te intretine, in schimb poate fi obligata mama ta, daca nu se stabileste prin intelegere aceasta.

| HadesSs a răspuns:

Nu tu il pui sa plateasca pensie alimentara, daca mama ta nu a cerut pensie alimentara la divort.

| Popa_Eduard_1995_L6YU explică (pentru HadesSs):

A cerut dar au cazut de acord ca daca eu nu mai stau la ea sa nu mai plateasca. Ma refer daca il pune sa plateasca si spune ca nu vrea pentru ca nu stau la ea ( are dovezi ) dar in acte sunt la mama mea trebuie sa plateasca?

| HadesSs a răspuns (pentru Popa_Eduard_1995_L6YU):

Daca nu stai la ea, clar nu

| Popa_Eduard_1995_L6YU explică (pentru HadesSs):

Chiar daca in acte sunt la ea si a si cerut pensie alimentara?

| Rotazi a răspuns:

Nu, pentru ca stai... undeva la tata. Clar nu la mama. Si chiar daca nu ar fi fost intelegerea dintre ei, si ar plati, banii ar merge la mama, teoretic pentru intretinerea ta. Nu ii primesti tu, daca asta vrei sa stii. Si, cum stai la bunicii paterni, mama ar trebui sa le plateasca bunicilor pensie alimentara. Vrei tu ceva, dar nu tine.

| Popa_Eduard_1995_L6YU explică (pentru Rotazi):

Mai am o sora si au hotarat ca daca eu stau la bunici si sora mea sta cu mama mea sa nu plătească

| Rotazi a răspuns (pentru Popa_Eduard_1995_L6YU):

Fiind cate un copil la fiecare parinte, nimeni nu mai plateste nimic.