| alexalexandrusincerul a întrebat:

Am stat doua luni cu chirie intr-un apartament, fara contract, proprietarul a facut doar o inregistrare pe telefon cu apartamentul si am stabilit cum ca il voi anunta cu 30 de zile inainte daca voi pleca. Apartamentul avea probleme, era vechi si m-am decis sa plec. Am plecat, l-am. sunat dupa si i-am spus ca maine ma voi intalni cu el la apartament pentru a-mi lua restul de lucruri si a preda cheile.Nu a acceptat si a spus ca va chema politia daca mai intru in apartament.Nu mai aveam prea multe, insa poate proceda asa? M-am intalnit, i-am dat cheile in afara apartamentului, insa eu aveam acolo o chitanta pe numele meu si semnatura pentru ca i-am reparat masina de spalat ca se stricase...e vreo problema daca a ramas acolo? I-am spus ca ii las garantia si platesc si intretinerea pe lunile urmatoare, numai sa ma lase in pace. Ce este de facut? Poate face plangere? A spus ca poate face contract ulterior, este posibil?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat nu ai semnat nici un contract cu el, dupa plecarea ta din apartamnet poti sa nu mai platesti nimic.
El legal nu are cum sa te actionezei si nici tu pe el.
Este vorba lui, impotriva vorbei tale.

| Holiday a răspuns:

Nu, nu poate. Are nevoie de semnatura ta pentru contractul de inchiriere. Nu-i mai plati nimic. Iar daca comenteaza ii spui ca ii faci reclamatie ca ti-a inchiriat ap fara contract si drept urmare nu plateste impozit.

| Holiday a răspuns:

Nu fi fraier, el e in culpa, nu tu.

| alexalexandrusincerul explică (pentru Holiday):

Pai are semnatura mea in chitanta acea cu masina de spalat, se poate folosi de.ea?

| Holiday a răspuns (pentru alexalexandrusincerul):

N-are nici o legatura. Nu are ce face cu ea.

| cristimihailov a răspuns:

Eu i-as face o plangere la politie. Si apoi una la anaf ca i-ai platit chirie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă cheamă poliția e mai rău pentru el.

| alexalexandrusincerul explică:

Am vorbit cu el pentru a rezolva pe cale amiabila.Multumesc pentru raspunsuri

| Krax256 a răspuns:

Fa plangere la politie pentru sechestrare de bunuri si o plangere si la ANAF pentru lipsa contractului. Iar daca din lucruri lipseste ceva, o plangere si pentru furt.