| anonim_4396 a întrebat:

Am terminat in iunie 2008 liceul si am intrat in somaj in octombrie 2008.
Eu nasc la sfarsitul lui martie 2009 si somajul se termina in aprilie 2009. Pot beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului?

Răspuns Câştigător
| mariazet45 a răspuns:

Nu cred ca ai dreptu pentru ca trebuie sa cotizezi cel puti 12 luni la asigurarile de sanatate si mi se pare ca somaju e 9 luni

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, fiindca nu ai 12 luni de munca sau somaj in ultimii doi ani.

Bula
| Bula a răspuns:

Logic: DA!
Din punct de vedere al asigurarii sociale, timpul de somaj echivaleaza cu timpul de asigurat social ca si angajat.
Pe de alta parte, indemnizatia pentru cresterea copilului partial este dreptul COPILULUI, de acea se acorda. Spun partial, deoarece cealalta parte este echivalentul alocatiei de somaj pentru mama. Aceste sunt principii UE, cuantumul indemnizatiei fiind lasat la latitudinea fiecarui guvern.