| Elenaaaaadc a întrebat:

Am terminat în iunie anul acesta(2017) liceul. Am intrat în șomaj din august, și urmează sa nasc în martie 2018. Voi primi bani pentru creșterea copilului? Am lucrat în 2016, 2 luni pe timpul verii. Cat ar trebui sa primesc? În afara de alocația lui bebe.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu vei primi indemnizatie pentru cresterea copilului deoarece vei avea numai 8 luni de perioade cu venituri si asimilate (somajul) in ultimii 2 ani inainte de nasterea copilului.
Ai fi primit aceasta indemnizatie daca ai urma studii postliceale sau universitare incepand cu acest an si acestea constituie perioade asimilate si se luau in calculul celor 12 luni de perioade cu venituri si asimilate.
Te sfatuiesc sa citesti OUG 111/2010, cu md. si compl. ulterioare, mai ales cele privind perioadele asimilate si poate descoperi ce ai mai putea folosi.