| Tha_Zanik_1993 a întrebat:

Am terminat liceul anul trecut,si luna aceasta este ultima in care voi primii indemnizatia de somaj,si m-am inscris la un curs,si din pricina unor probleme nu mai am cum sa ma prezint, pot sa nu mai primesc somajul?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu te mai prezinti la curs indemnizatia de somaj nu se mai plateste, conform L.76/2002, citez:
"ART.44. Încetarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
e) la data refuzului nejustificat de a participa la servicii pentru stimularea ocupării si de formare profesională sau la data întreruperii acestora din motive imputabile persoanei;"

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă refuzi NEJUSTIFICAT participarea la acel curs, ţi se poate anula ajutorul de şomaj!

"ART. 41
(1) Persoanele care beneficiază de indemnizaŃie de somaj au următoarele obligaŃii:
a) sa se prezinte lunar, pe baza programării sau ori de câte ori sunt solicitate, la agenŃia
pentru ocuparea forŃei de munca la care sunt înregistrate, pentru a primi sprijin in vederea
încadrării in munca;
b) sa comunice in termen de 3 zile agenŃiei pentru ocuparea forŃei de munca la care sunt
înregistrate orice modificare a condiŃiilor care au condus la acordarea drepturilor;
c) sa participe la serviciile pentru stimularea ocupării si de formare profesională oferite de
agenŃia pentru ocuparea forŃei de munca la care sunt înregistrate;
d) sa caute activ un loc de munca.
e) să înstiinŃeze în scris agenŃia pentru ocuparea forŃei de muncă la care sunt înregistrate
apariŃia stării de incapacitate temporară de muncă si datele de identificare, respectiv numele
medicului prescriptor si unitatea în care funcŃionează acesta, în termen de 24 de ore de la data
acordării concediului medical. În situaŃia în care apariŃia stării de incapacitate temporară de
muncă a intervenit în zile declarate nelucrătoare sau împlinirea termenului de 24 de ore se
realizează în zile declarate nelucrătoare, persoanele care beneficiază de indemnizaŃie de somaj
au obligaŃia de a înstiinŃa agenŃia pentru ocuparea forŃei de muncă la care sunt înregistrate, în
prima zi lucrătoare.
Lit. e) a alin. (1) al art. 41 a fost introdusă de pct. 3 al art. unic din LEGEA nr. 233 din 7
decembrie 2010 publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 831 din 13 decembrie 2010.
(1^1) ObligaŃia prevăzută la alin. (1) lit. c) nu se aplică în situaŃia în care persoanele care
beneficiază de indemnizaŃie de somaj participă la programe de formare profesională,
organizate în condiŃiile legii, a căror finanŃare este asigurată din asistenŃa financiară
nerambursabilă primită de România, în calitate de stat membru al Uniunii Europene, prin
intermediul Fondului european de dezvoltare regională, Fondului social european si Fondului
de coeziune. ObligaŃia nu se aplică pe perioada în care persoanele participă la aceste programe
de formare profesională, în condiŃiile în care, anterior includerii în cadrul acestor programe,
nu au fost cuprinse în serviciile pentru stimularea ocupării forŃei de muncă si de formare
profesională oferite de agenŃia pentru ocuparea forŃei de muncă si se află în perioada de
acordare a acestor servicii.
Alin. (1^1) al art. 41 a fost introdus de pct. 4 al art. unic din LEGEA nr. 233 din 7
decembrie 2010 publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 831 din 13 decembrie 2010.
(1^2) Persoanele prevăzute la alin. (1^1) au obligaŃia să prezinte lunar, la data programării
prevăzute la alin. (1) lit. a), agenŃiei pentru ocuparea forŃei de muncă la care sunt înregistrate
dovada participării lor la programe de formare profesională a căror finanŃare este asigurată din
asistenŃa financiară nerambursabilă primită de România, în calitate de stat membru al Uniunii
Europene, prin intermediul Fondului european de dezvoltare regională, Fondului social
european si Fondului de coeziune, sau, după caz, dovada participării la examenul de absolvire
a acestora. Prezentarea dovezii nu constituie refuz nejustificat potrivit art. 44 lit. d) si e).
Alin. (1^2) al art. 41 a fost introdus de pct. 4 al art. unic din LEGEA nr. 233 din 7
decembrie 2010 publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 831 din 13 decembrie 2010.
(1^3) În situaŃia în care obligaŃia prevăzută la alin. (1^2) nu este îndeplinită, prevederile
alin. (1^1) nu se aplică.
Alin. (1^3) al art. 41 a fost introdus de pct. 4 al art. unic din LEGEA nr. 233 din 7
decembrie 2010 publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 831 din 13 decembrie 2010.
(2) Angajatorii care au încadrat in munca, conform legii, persoane din rândul beneficiarilor
de indemnizaŃii de somaj au obligaŃia de a anunŃa in termen de 3 zile agenŃiile pentru
ocuparea forŃei de munca la care acestia au fost înregistraŃi.
(3) ObligaŃia prevăzută la alin. (2) revine si caselor teritoriale de pensii care au stabilit si au
pus in plata pensiile cuvenite beneficiarilor de indemnizaŃie de somaj.
ART. 42
(1) Nu beneficiază de indemnizaŃie de somaj persoanele care, la data solicitării dreptului,
refuză un loc de muncă potrivit pregătirii sau nivelului studiilor sau refuză participarea la
servicii pentru stimularea ocupării si de formare profesională oferite de agenŃiile pentru
ocuparea forŃei de muncă.
Alin. (1) al art. 42 a fost modificat de pct. 5 al art. I din ORDONANłĂ DE URGENłĂ nr.
108 din 6 decembrie 2010 publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 830 din 10 decembrie
2010.
(2) Nu beneficiază de indemnizaŃie de somaj absolvenŃii care, la data solicitării dreptului,
urmează o forma de învăŃământ.
(3) Nu beneficiază de indemnizaŃie de somaj absolvenŃii licenŃiaŃi ai facultăŃilor de
medicină, medicină dentară si farmacie care, la data solicitării dreptului, au promovat
concursul naŃional de rezidenŃiat pe locuri sau pe posturi, în condiŃiile legi.
Alin. (3) al art. 42 a fost introdus de pct. 22 al art. I din LEGEA nr. 250 din 19 iulie 2013,
publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 457 din 24 iulie 2013.
ART. 43
(1) IndemnizaŃia de somaj se plăteste lunar in cuantumul prevăzut la art. 39 alin. (2),
respectiv la art. 40 alin. (1).
(2) Pentru fracŃiuni de luna indemnizaŃia de somaj se calculează proporŃional cu numărul de
zile calendaristice din luna respectiva.
ART. 44
Încetarea plăŃii indemnizaŃiilor de somaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
a) la data încadrării în muncă, conform legii, pe perioadă nedeterminată sau pe perioadă
determinată mai mare de 12 luni;
Lit. a) a art. 44 a fost modificată de pct. 23 al art. I din LEGEA nr. 250 din 19 iulie 2013,
publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 457 din 24 iulie 2013.
b) la data când realizează, din activităŃi autorizate potrivit legii, venituri lunare mai mari
decât valoarea indicatorului social de referinŃă, în vigoare;
Litera b) a art. 44 a fost modificată de pct. 11 al art. I din ORDONANłA DE URGENłĂ
nr. 126 din 8 octombrie 2008, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 697 din 14 octombrie
2008.
c) la 90 de zile de la data emiterii autorizaŃiei de funcŃionare pentru a desfăsura activităŃi
independente sau a certificatului de înmatriculare, conform legii, dacă realizează venituri
lunare mai mari decât valoarea indicatorului social de referinŃă, în vigoare;
Litera c) a art. 44 a fost modificată de pct. 11 al art. I din ORDONANłA DE URGENłĂ
nr. 126 din 8 octombrie 2008, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 697 din 14 octombrie
2008.
d) la data refuzului nejustificat de a se încadra într-un loc de muncă conform pregătirii sau
nivelului studiilor;
Lit. d) a art. 44 a fost modificată de pct. 6 al art. I din ORDONANłĂ DE URGENłĂ nr.
108 din 6 decembrie 2010 publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 830 din 10 decembrie
2010.
e) la data refuzului nejustificat de a participa la servicii pentru stimularea ocupării si de
formare profesională sau la data întreruperii acestora din motive imputabile persoanei;... " SURSA = Legea nr. 76/2002, actualizată 2014 :
http://www.ajofmbn.ro/......0somaj.pdf

Toate cele bune.

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Dacă, totuşi, consideri că ai motive întemeiate/obiective care te împiedică să participi la acel curs, atunci depui la Registratură o "Înştiinţare" în care precizezi că NU poţi urma cursurile de recalificare propuse de către AJOFM din motivele "... "!

Acest înscris să-l ai în dublu exemplar ( în momentul în care mergi să-l depui la Registratură ) : un exemplar îl depui la ei şi pe celălalt exemplar CERI să-ţi pună ştampila, nr de înregistrare şi data!
În acest fel, ei sunt OBLIGAŢI să-l ia în considerare ( NU-l pot face "pierdut" ).

Probabil că, în acest mod, scapi de anularea/suspendarea ajutorului de şomaj happy