| Furnicuta000 a întrebat:

Am tot vazut pe grupurile de Facebook cu animale ca la orice adoptie se face contract de adoptie. Dar contractul ala are vreo valoare daca nu e dus la notar sau ceva? Adica doar se completeaza online si atat

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La adoptia unui animal nu se cere incheierea contractului in forma autentica, asa ca nu este nevoie sa se mearga la un notar public.

| Furnicuta000 explică (pentru Ioandelasal):

Si daca sa zicem ca adoptatorul nu respecta conditiile din contract, cel care a dar animalul spre adoptie poate sa il ia cu forta inapoi pe baza acelui contract?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Furnicuta000):

Depinde de prevederile contractuale, n-am vazut cum arata un asemenea contract. Este posibil sa ceara desfacerea adoptiei, chiar daca nu exista prevederi exprese.

| Furnicuta000 explică (pentru Ioandelasal):

CONTRACT DE DONATIE-ADOPTIE

Data: ____/____/_______

I. PARTILE CONTRACTANTE
DONATOR:
Nume:______________________
Prenume: _______________________________
Domiciliu: _________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Act de identitate: Seria: ___ Numar: _________, CNP
Data eliberarii:_________________ Unitatea emitenta: ____________________
Telefon: _________________________

ADOPTATOR:
Nume:______________________
Prenume: _______________________________
Domiciliu: _________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Act de identitate: Seria: ___ Numar: _________, CNP
Data eliberarii:_________________ Unitatea emitenta: ____________________
Telefon: _________________________

ADRESA UNDE VA LOCUI ANIMALUL: _____________________________________
__________________________________________________________________________

II. DATELE ANIMALULUI ADOPTAT

1. Specia: ______________
2. Rasa: ________________
3. Sexul: _____________
4. Sterilizat: ________
5. Data nasterii: __________________
6. Culoarea: _______________________________
7. Semne distinctive: ________________________
8. Nume provizoriu: ____________________
9. Carnet de sanatate: _________
10. Starea sanatatii: _________________________

III. OBLIGATIILE PARTILOR

PERSOANA ADOPTATOARE SE OBLIGA:
1. Sa asigure animalului donat un trai decent, lipsit de stres: apa, mancare, libertate de miscare.
2. Sa asigure tratament veterinar calificat in caz de vatamare sau boala.
3. Sa nu bruscheze sau sa maltrateze animalul.
4. Sa nu abandoneze animalul.
5. Sa nu instraineze animalul decat anuntand in prealabil donatorul si cu acordul acestuia.
6. Sa ia masuri pentru a steriliza animalul la varsta optima (indicata de vet).
7. Sa permita donatorului vizitarea animalului, cu anuntare prealabila, in scopul verificarii conditiilor asigurate animalului adoptat si a starii acestuia.
8. Sa nu permita accesul animalului afara, nesupravegheat/neinsotit si fara masuri de protectie (ham+lesa).
9. Sa anunte in termen de maxim 24 de ore donatorul in cazul pierderii sau decesului animalului adoptat.
10. In cazul in care adoptatorul nu mai are posibilitatea sau nu mai doreste sa tina animalul, acesta este obligat sa contacteze donatorul pentru inapoierea animalului.
11. Donatorul va primi periodic poze cu animalul, la cel mult... luni, pe toata durata de viata a animalului.

PERSOANA DONATOARE SE OBLIGA:

1. Sa primeasca animalul inapoi in cazul in care adoptatorul nu il mai doreste/poate pastra, din orice motiv.

PREZENTUL CONTRACT SE INCHEIE IN 2 EXEMPLARE ORIGINALE, CATE UNUL PENTRU FIECARE PARTE.

SEMNATURA DONATOR, SEMNATURA ADOPTATOR,

Data:

Dar este doar semnat de cele 2 parti si atat. Fara notar sau ceva de genul

| Ioandelasal a răspuns (pentru Furnicuta000):

Exact ce spuneam, este contract sub semnatura privata si nu este nevoie sa fie autentificat.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai nevoie de notar pentru adoptia unui caine.

| Furnicuta000 explică (pentru anonim_4396):

Nu pentru adoptie, vorbesc doar de acel contract

| ABCD122 a răspuns:

Nu toate contractele se fac în prezența unui notar. Sincer, nici nu am mai auzit de contract de adopție al unui animal... dar mă gândesc că în cazul tău are valoare și fără aprobarea unui notar.