| iuliana_3115 a întrebat:

Am un credit la o banca in Romania si platesc la zi ratele. Poate cineva ( ma refer la institutii gen ambasada) sa verifice ce credite am eu in tara? Multumesc.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poate verifica in mod legal. Bancile nu pot da relatii privind clientii, la alte persoane fizice ori juridice, decat la cererea ori cu acordul clientului sau in cazul cand a fost inceputa urmarirea penala la cererea Parchetului ori a unei instante judecatoresti. Este vorba de secretul bancar si daca il incalca se expun la sanctiuni. Numai bine!

| corasa a răspuns:

Cred ca pui gresit intrebarea. Intrebarea ar trebui sa fie: Oare bancile trimit informatii ambasadelor si altor institutii fara acordul tau? That seems more likely.

| herbalist a răspuns:

Deci in orice tara te ai afla persoanele abilitate in domeniu pot afla si cate kg aveai la nastere nu numai creditele... asta e ceva asa banal adica afla imediat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dubioasa treaba

| Alina_9161 a răspuns:

Daca iti platesti ratele la zi nu au ce sa iti faca... Chiar daca faci un alt credit la o banca din strainatate. Daca te gandesti sa nu mai platesti or sa te execute silit ori vor apela la girantii care te au asistat.

| ccbigmaxxx a răspuns:

Nu te poate verifica nimeni fara un ordin judecatoresc.

| iuliana_3115 explică:

Le multumesc tuturor celor ca au raspuns la intrebarea mea. M-am lamurit.