| anonim_4396 a întrebat:

Am un frate care are handicap de gradul 2 (cred).El nu vorbește,nu a făcut școală, etc.Cu toate aceste,chiar nu se poate face cumva să vorbească? Adică, îmi vine să plâng cum arată acesta și cum se descurcă părinții mei cu el.Ce să fac?

6 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Tu nu ai ce să faci.
Acum depinde și de problema care o are.

| anonim_4396 explică (pentru Andreeush):

Nu vorbește, simplu

| Andreeush a răspuns (pentru anonim_4396):

Are cumva autism?

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Are sindromul Down?
Si la mine in localitate exista un băiat cu sindromul Down.Nu vorbește, este hiperactiv.Acești copii cresc, si devin oameni pot trai pana la bătrânețe, dar mintal rămân la vârstă de 4-5 ani.Nu stiu daca fratele tau se încadrează la sindromul Down, dar daca da, nu va vorbi posibil niciodată. Mama băiatului din localitatea mea primește un salariu minim pe economie lunar pentru ca are nevoie tot timpul sa fie supravegheat.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Îmi amintești de o fată din școala mea anterioară (m-am mutat) care era ok dar de abia vorbea. sad
Păi dacă crezi în Dumnezeu și minuni roagă-te și așteaptă o minune
nu știu

| Helper07 a răspuns:

Roaga-te pentru el.