| MariusCrimionescu1996 a întrebat:

Am un prieten care a fost prins beat la volan si i s-a luat permisul, apoi dupa un timp a primit o,, dovada " ca isi va primi permisul inapoi sau ceva. Apoi iar a fost prins la volan si de mai bine de 7 luni nu si-a recuperat permisul. Stiti cumva cam cat timp ar trebui sa aiba permisul suspendat sau anulat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de condamnare si de intervenirea anumitor situatii.
Conform Codului rutier, citez:
"ART. 116. (1) Persoana al cărei permis de conducere a fost anulat ca urmare a rămânerii definitive a unei hotărâri judecătoreşti de condamnare pentru una dintre faptele prevăzute la art. 114 alin. (1) şi la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, după caz, dacă a intervenit una dintre situaţiile următoare:
  a) au trecut 6 luni de la data executării pedepsei amenzii sau a pedepsei în regim de privare de libertate ori la locul de muncă;
  b) a trecut un an de la data graţierii pedepsei sau a rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus suspendarea executării pedepsei sub supraveghere;
c) a intervenit amnistia;"

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de alcoolemie. Daca aceasta a fost peste 0, 80 atunci fapta este infractiune si este urmarit penal. Daca va fi condamnat permisul i se anuleaza si va trebui sa reia procedura de obtinere, respectiv scoala de conducere si testele teoretic si practic.

| MariusCrimionescu1996 explică (pentru Ioandelasal):

Chiar cred ca a avut alcoolemia destul de mare. Dupa cam cat timp poate sa dea testele aproximativ?

| suntserios a răspuns (pentru MariusCrimionescu1996):

Asta o sa hotarasca judecatorul cand va da sentinta...

| Ioandelasal a răspuns (pentru MariusCrimionescu1996):

Depinde de condamnare si de intervenirea anumitor situatii.
Conform Codului rutier, citez:
"ART. 116. (1) Persoana al cărei permis de conducere a fost anulat ca urmare a rămânerii definitive a unei hotărâri judecătoreşti de condamnare pentru una dintre faptele prevăzute la art. 114 alin. (1) şi la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, după caz, dacă a intervenit una dintre situaţiile următoare:
  a) au trecut 6 luni de la data executării pedepsei amenzii sau a pedepsei în regim de privare de libertate ori la locul de muncă;
  b) a trecut un an de la data graţierii pedepsei sau a rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus suspendarea executării pedepsei sub supraveghere;
c) a intervenit amnistia;"

| darrio2007 a răspuns:

Va primi citatie de la Tribunal cat de curand.

| Wr3nch a răspuns:

La cat de inconstient e ar trebui sa fie anulat permanent. Pacat ca nu avem lege de gen la noi.

| Holiday a răspuns:

"...scoala de conducere si testele teoretic si practic."

Nu trebuie sa faca si scoala, doar da examen teoretic si practic.

| mdc98 a răspuns:

Dovada este pentru a putea circula inca 2 saptamani sau ceva de genul.