| WhatABeautifulDay a întrebat:

Am un prieten care e in urmatoare situatie:
Este indian, s-a casatorit cu o femeie din Romania si acum au divortat si custudia copilului lor minor (sub 10 ani) apartine mamei. Ideea e ca ea a initiat divortul, dar l-a inselat pe perioada mariajului si a ramas si gravida. Acum daca procesul s-a incheiat de ceva vreme, avand in vedere ca l-a inselat il poate redeschide pentru a obtine custodia copilului sau? Sau nu au legatura una cu alta si adulterul nu influenteaza aceasta decizie?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Avand in vedere ca procesul de divort si de incredintare a copilului sau incheiat prietenul tau nu mai are ce face. Trebuia sa invoce in proces faptul ca sotia lui l-a inselat, acum este prea tarziu, mai ales ca adulterul nu mai este infractiune.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu pune intrebari aici! E un site pentru tineri si nu vei gasi un specialist prea usor. Este un fost jurist care iti poate spune ceva, in particular: http://bit.ly/2P3s87L
Mai este si un site Avocatnet.ro: http://bit.ly/2D08l1E Iti faci un cont gratuit si iti raspunde un jurist sau un avocat.

| darrio2007 a răspuns:

Daca nu a fost destept cand trebuia, acum e prea tarziu.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

"... dar l-a inselat pe perioada mariajului si a ramas si gravida"

Aici e problema. Cu cine?
Adică, cine e tatăl?

| Wr3nch a răspuns:

E cam tarziu acum. Adutlerul in sine nu e o crima, iar instantele din Romania favorizeaza mama. Cel mult daca nu se ocupa de copil poate face reclamatie pentru a obtine custodia dar si aici e subiectiv.