| MariusStefan25 a întrebat:

Am un unchi care are 57 de ani, are 39 de ani de munca, are si grupa a 2 a vreo 19 ani, in ultimii ani a abuzat de alcool si nu mai poate face nimic fizic si nici nu mai are vointa, a ramas fara loc de munca de vreun an, poate iesi la pensie de la varsta asta? Anticipat, medical, nu conteaza.

Răspuns Câştigător
| mi25 a răspuns:

Aici intervine un calcul. In primul rand trebuie calculat cu cat se reduce varsta de pensionare referitor la cei 19 ani in grupa a 2-a. Apoi la pensie anticipata sa mai scad cel mult 5 ani.
Conform legii pensiilor, varsta standard de pensionare pentru persoanele nascute in anul 1966 (in varsta de 57 de ani) este de 62 de ani si cateva luni. Tinand cont de grupa a 2-a de munca si scazand cei 5 ani la pensie anticipata se pare ca ar putea avea acces la pensie anticipata.
Cu siguranta raspunsul exact la casa de pensii care are birou de informatii, chiar si online sau telefonic.

2 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Alcoolismul nu este "boala" cu care sa iesi anticipat..anyway anticipat se poate pensiona oricand. Remuneratia o sa/i foe afecyata.