| GeorgeOG19 a întrebat:

Am vazut ca ICCJ a adoptat o lege prin care poti conduce un tractor agricol sau forestier fara sa ai permis de conducere. Daca esti minor(17 ani) poti? Nu ptecizeaza ca trebuie sa fii major.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Înalta Curte de Casație și Justiție – Completul pentru dezlegarea unor chestiuni de drept, nu a adoptat o lege (nici nu are dreptul sa o faca) ci a admis sesizarea formulată de Curtea de Apel Timişoara, Secţia penală, prin care se solicită pronunţarea unei hotărâri prealabile pentru dezlegarea chestiunii de drept: „în ce măsură tractorul agricol sau forestier condus pe drumurile publice devine asimilat autovehiculului, iar conducerea pe drumurile publice a unui tractor agricol sau forestier neînregistrat, potrivit legii, sau de către o persoană care nu posedă permis de conducere întruneşte condiţiile de tipicitate a infracţiunilor prevăzute de art. 334 alin. 1 din Codul penal, respectiv art. 335 alin. 1 din Codul penal" şi stabileşte că:
"În interpretarea noțiunii de „autovehicul", prevăzută de art. 334 alin. 1 din Codul penal şi art. 335 alin. 1 din Codul penal, raportat la art. 6 pct. 6 şi pct. 30 din O.U.G. nr. 195/2002, modificată şi completată prin O.G. nr. 21/26.08.2014, conducerea pe drumurile publice a unui tractor agricol sau forestier neînmatriculat/neînregistrat potrivit legii sau de către o persoană care nu posedă permis de conducere nu întruneşte condiţiile de tipicitate ale infracţiunilor prevăzute de art. 334 alin. 1 din Codul penal, respectiv, de art. 335 alin. 1 din Codul penal".
Asa fiind, pana la modificarea OUG 195/2002 si/sau a celor 2 infractiuni din Codul penal se poate conduce un tractor agricol sau forestier si de la 17 ani.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

ICCJ nu da legi. Asta face parlamentul sau guvernul.
ICCJ a interpretat o lege doar defectuasa

Asta s-a intamplat acum 2 ani parca, si cred, nu sunt sigur, ca de atunci legea a fost revizuita si este o infactiune acum