| r3r3r3r3r3r3 a întrebat:

Am vazut cum Romania se duce incet de rapa. Nu vor mai supravietui decat cei bogati, o sa vina un timp in care daca vom vedea o vaca vom zice wow.Toti pleaca in strainatate caci n-au de ales, mi-e mila e soarta acestei tari dar n-am ce face caci cei ce conduc tara nu le intereseaza decat de functia si salariul lor. Voi ce parere aveti?

23 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"Romania este o tara frumoasa. Pacat ca este locuit".

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Bula):

Fan Paraziții? laughing

| Bitzer a răspuns (pentru Bula):

De ce o mai locuiesti?

| Bula a răspuns (pentru Bitzer):

De geaba. crying

| ROB3RT89 a răspuns:

Eu zic sa fi oarecum egoist si sa te gandesti in mare parte la tine, sau te numeri printre cei care au un salariu minim pe economie si se plang ca o duc prost?
Cei care conduc tara fac ce fac pentru ca au si cu cine, majoritatea fin splalati pe creier de mass media si conceptile sociale.
Ei sunt negativisti si se concentreaza doar pe probleme, pe profunzimea lor si nu pe posibile rezolvari.
Daca ai sanatate si putina vointa sa faci ceva, nu vei mai avea aceasta frustrare!

| Violleta2022 a răspuns:

Si dupa ce ti-ai dat tu seama ca tare se duce de rapa?
Esti atat de expert si matur, incat stii ce se intampla?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Suntem cum suntem pentru ca mereu cautam sa dam vina pe cineva. aia care conduc tara tot de noi sunt alesi si au aceeasi mentalitate ca si noi.

Astia de ne plangem mereu ca e greu si urat niciodata nu facem nimic sa schimbam ceva asteptam doar mura in gura si atat

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru suntserios):

Cum sa nu? Pai nu protestăm noi după ora 18? rolling on the floor))

| r3r3r3r3r3r3 explică (pentru suntserios):

Spui asta fiindca esti om cu functie. Nu ma contrazice. In plus, minoritatea suntem mult mai destepti decat cei de la conducere - eu vreau sa plec din tara si sa ma stabilesc in strinatate

| suntserios a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Om cu functie? nicidecum, doar un om care observa comportamentul celorlalti.

| Bitzer a răspuns (pentru suntserios):

Trist si adevarat. Subscriu.

| Bitzer a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Sunteti pe dracu'! Astia cu mentalitatea ta, de genul "plec", sunt doar aspiranti la titlul de "mare realizat in viata in plan material". Tragi linie la urma si ramai cu zero.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce vacă? O vacă unde? In mol?laughing

| relian a răspuns:

Cum e turcu si pistolu vorba aia laughing Romania este o tara, dar tara asta ca sa fie tara trebuie sa aiba locuitori.ca urmare locuitorii acestei tari fac ca tara sa fie unde este acum.E ca si cum ai da vina pe pamant, cand colo vina o poarta oamenii, adica cei care locuiesc pe acest teritoriu.Nu doar pe aia care conduc tara nu-i intereseaza ci pe toti locuitori, sau mai bine spus pe majoritatea.Aia care conduc nu sau pus ei singuri acolo, au fost alesi, ca urmare tara are exact ce au dorit oamenii sa aiba.O tara este bogata sau saraca in fctie de ce oameni locuiesc acolo. Oamenii fac ca tara sa arate bine sa prost. Daca romanii atat pot atat fac, nu stiu daca au facut mai mult in trecut, cam tot ce fac acum au facut dintodeauna laughing deci viitoru nu cred ca va arata diferit de cea fost sau de ce este acum.Aia care pleaca stai tu linistit ca au exact aceiasi mentalitate de romani, ei daca ar fi alesi sa conduca ar face exact ce fac si astia ce conduc acum.Pleaca sa faca bani, iar in strainatate e alt sistem, acolo nu-i baga nimeni in seama, nu au absolut nici un cuvnt de spus, de falt acolo sunt exact unde ar trebuie sa fie de fapt, acolo unde le este locu.Bine ca mai sunt si romani cu mintile la locul lor dar aia is foarte putini, iar o mentalitate nu se s chimba peste noapte, sau ca muncesti tu in Europa, mentalitatea se schimba in timp lung si doar daca esti si tu interesat sa te schimbi.SOarta tarii n-a fost mai roza nicicand laughing asa ca stai tu linistit, astia is romanii, stii vorba aia fiecare si-o face cu mana lui, deci daca romanilor aia le place aia au.atat pot atat fac.

| flixbuster a răspuns:

Putin cam fatalista scrierea ta. Bogatii nu pot fi bogati daca nu exista si saraci care sa-i imbogateasca, sa le faca papa, sa le spele vasele si pe jos, sa le spele si sa conduca masinile, sa le curete piscina, sa le tunda iarba de pe gazon (eventual sa le f... nevestele), etc, etc, etc.

Partea cu plecatul in strainatate este corecta si trista.

Probabil situatia ar fi fost alta daca la alegeri s-ar fi prezentat mai multi si s-ar fi votat altfel.

Cel mai rau lucru pe care il poate cineva face este sa nu voteze.

Te interesezi din timp: exista cineva cu care sa votezi? Daca da, mergi si il votezi. Daca nu, mergi si anulezi votul (pui stampila pe mai multi, o pui aiurea pe langa, etc).

"Masinile" de vot ale partidelor au tot interesul sa ii faca pe oameni sa nu iasa la vot. Daca din 16 milioane cu drept de vot voteaza doar 4 milioane, un partid care stie ca este votat de 2.5 milioane castiga alegerile. Daca ar iesi 8 milioane la vot, partidul cu 2.5 milioane votanti nu mai castiga alegerile. Bonus: anumite partide facute pe criterii etnice nu mai prind parlament.

Si daca din aia 8 milioane ai doar 4 milioane care voteaza efectiv pe cineva (si partidul cu 2.5 milioane tot castiga) vei avea 4 milioane de voturi nule. Aceasta este o palma serioasa data tuturor partidelor si un semnal clar ca trebuie sa umble la candidati - daca 4 milioane au venit, au vrut dar n-au avut cu cine. Ecouri in presa internationala, Europa - daca lumea vede ca te agiti, iti da o mana de ajutor. Asa, nu mergi la vot, nu iti pasa - deci nu existi.

Concluzia: iesiti la vot si votati - cu cineva, impotriva cuiva, nul, orice dar iesiti la vot.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru flixbuster):

Europa ne da o mina de ajutor. Le bate obrazul debililor de la guvernare, aia o dau cu Soros, lumina violet, statul paralel, si alte cacaturi.

| Samariteanul a răspuns:

Parerea mea e ca daca am fi mai uniti i-am putea da jos de la putere.Asa noi nu facem altceva decat sa iesim in strada, sa dam o zi 2 din gura, si dupa sa ne vedem de viata.Nu asa se rezolva lucrurile...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Samariteanul):

Nu e vorba de dat la putere cit de a fi fiecare dintre noi la fel de exigenti ca cu cei din jur si a ne comporta ca atare. Ieri de exemplu la un spital mare de copii din provincie, un bou parcase fix unde opreste salvarea. Vine paznicul si ii zice, iar ala incepe sa manince **** ca a mai venit si a mai parcat acolo, ca se duce doar sa ii duca ceva nevestei ca lucreaza acolo. Si dupa aia face git ca paznicul i se adresase cu "frate" sau nu stiu cum si nu ii convenea. In loc sa isi ceara scuze si sa mute dracului conserva 20 de metri mai in lateral. Uniti nu am fost si nu vom fi niciodata. Asa-zisa revolutie din 1989? Nu a fost pe strazi nici macar 2% din populatia tarii!

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mare adevar, de ce am cere ceva de la guvern cand noi suntem niste nesimtiti?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Samariteanul):

Păi și ce țară e aia în care guvernul e dat jos cu forța? Toată lumea vorbește de democrație, de stat de drept, dar ce crezi tu că s-ar întâmpla dacă mâine să zicem, prim-ministrul ar demisiona?

| Samariteanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu sincer, s-ar gasi unul care sa vina sa fure in locul lui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Samariteanul):

Nu s-ar gasi nimeni ca majoritatea in parlament tot aia e, psd n-are cum sa piarda guvernarea in legislativul asta.

| Bitzer a răspuns:

Romania este OK. Cei care pleaca in strainatate sunt cei care vor sa se imbogateasca peste noapte. De obicei, cei care sunt "mari patrioti". Este adevarat ca lucrurile nu merg bine in tara asta. Dar, ce-ar fi sa plece toata lumea? Oamenilor din tara asta le lipseste spiritul civic si patriotic, cat si cei 7 ani de acasa. Daca vrei sa schimbi ceva, trebuie sa lupti pentru asta, nu sa fugi in curtea vecinului pentru 2 lei in plus. Singurul vinovat pentru situatia de azi este doar cetateanul roman, nu politicienii.
Daca vrei sa schimbi ceva intr-un sistem defect, te implici direct si in forta, nu fugi ca un calic inapt.