| anonim_4396 a întrebat:

Am voie să merg cu scooter de 50cc pe drum european?
https://prnt.sc/ul95am
https://prnt.sc/ul96qs

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ai voie. Cu mopedul nu poti circula legal doar pe autostrazi.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Dar cu bicicleta?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

De regula si cu bicicleta ai voie, cu exceptia cazului ca pe sectorul respectiv exista un indicator de interdictie pentru biciclete, conform Regulamentului de aplicare a Codului rutier, citez:
"ART. 161.(1) Se interzice conducătorilor de biciclete:
a) să circule pe sectoarele de drum semnalizate cu indicatorul având semnificaţia "Accesul interzis bicicletelor";"

| anonimg a răspuns:

Un drum european trece si pe strazi nationale, si pe autostrazi.
Pe strazi nationale ai voie cu scooterul; dar pe autostrazi nu ai voie.
DN7 (din imagine) este drum national, si nu autostrada. Pe el ai voie cu scooterul.

| PainTech a răspuns:

Pe drum european mergi cu ce vrei cat timp nu sunt alte restrictii.