| alexalexandrusincerul a întrebat:

Am vorbit cu un proprietar pentru o garsoniera de inchiriat de dimineata..insa o ruda de a mea vorbind cu mai multi, am nimerit si la un agent care mi-a dat ulterior o poza cu aceeasi garsoniera..numarul meu il avea de la acea ruda si m-a sunat ...noi nu stiam ca e agent si cand am vazut, am zis ca am gasit si nu i-am mai raspuns.El probabil s-a prins ca am dat de nr proprietarului... As vrea sa iau direct de la proprietar. Daca ma intalnesc cu el si o iau e ok? Banuiesc ca nu sunt obligat sa ii platesc comision chiar daca vorbeste cu proprietarul, pentru ca numarul de la proprietar se gaseste separat, nu il am de la agent..sa sun de acum proprietarul? Ramasese sa ma vad cu proprietarul diseara si sa o iau..Multumesc

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

In lipsa unui contract, nu te poate obliga nimeni la nimic.

| anonimg a răspuns:

Posibil ca proprietarul sa nu o poata inchiria personal cat timp imobilul este inscris la agentie.
Ce s-ar intampla daca in acelasi timp imobilul ar fi inchiriat si de agentie si de proprietar? Afara daca agentul este... liber profesionist (adica lucreaza in afara agentiei).

| Holiday a răspuns:

Poti lua linistit legatura direct cu proprietarul daca n-ai semnat vreun contract de vizionare cu agentul pentru imobilul respectiv.

| DenisIonut01 a răspuns:

Treaba ta dar eu nu m-as baga. Adica gandeste-te ca tu vorbesti cu proprietarul si platesti fara contract, peste cateva zile vine agentul cu noii chiriasi, ce dovada aveti ca ati platit sa stati acolo? Cel mai bine sa faci cu agentul pentru ca iti da un contract, si citeste contractul inainte de a semna, parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbește cu proprietarul. Acesta are tot interesul să o închirieze și vezi ce spune în legătură cu comisionul agentului. Nu te interesează ce aranjament au avut ei, condiții etc.