| LanguageMaster a întrebat:

Anexa legii 295 din 2004 intezice detinerea lansatoarelor cu efect incendiar si exploziv de catre civili, dar lansatoarele cu efect lacrimogen su fumigen sunt interzise?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legea nu face referire la lansatoare ci la substante lacrimogene sau alte asemenea. Cred ca ti-am citat de cateva ori prevederile Codului penal, le mai citez o data:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

1 răspuns:
| Donsavas a răspuns:

Nu ai voie sa te afisezi cu ele in public, sa le tii dupa tine daca nu le-ai declarat sau sa le folosesti fara instiintarea autoritatilor pentru proprietate. Dupa ce dai cu semnatura pe la ei,il poti folosi linistit in caz de auto-aparare, insa, asta nu inseamna ca trebuie sa abuzezi de el. daca ai parte de un incident neplacut, te duci la sectie si le spui ce s-a intamplat, dupa ce l-ai declarat. certificat nu iti trebuie dar o declaratie tot trebuie sa dai. Ai grija sa nu il foloseasca altii pe tine sau sa nu te bagi in belele! sanatate!