| DanielIlie a întrebat:

Angajatul poate opta pentru banca (contul) în care să-i fie virate drepturile salariale sau trebuie să accepte necondiționat banca la care îl obligă angajatorul să-și deschidă un cont? Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există nici o dispoziție legală în acest sens, dar ăn majoritatea cazurilor trebuie să accepți modalitatea de plată generală a firmei angajatoare.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Angajatorul nu are dreptul sa te oblige dar pentru comoditate ei fac asta. Pentru ca trebuie sa faca mai multe state de plata, cate unul pentru fiecare banca. Mai mult, angajatorul nu te poate obliga sa-ti faci card. Poti cere banii in mana.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de la firma la firma. Unele accepta orice conturi, altele impun

| dannyel86 a răspuns:

Angajatorul nu ar trebui sa oblige salariatul sa-si deschida cont la o anumita unitate bancara. Cel care lucreaza acolo are libertatea sa aleaga ce banca vrea, dar, asa cum s-a mentionat anterior, angajatorul poate incheia conventii cu banca, astfel incat salariatii sa se bucure de anumite facilitati daca se apeleaza la o singura banca in institutia in care salariatii isi desfasoara activitatea.
Mai corect e ca angajatorul sa te lase sa alegi banca, dar si sa iti spuna care sunt avantajele deschiderii unui cont la banca cu care acesta a negociat intelegerea.

| laSoledad a răspuns:

Ar trebui sa te lase sa alegi tu banca. Pe mine m-au lasat sa aleg. Dar sunt unele firme care au conventii salariale cu o banca anume, adica toti iau salariul de la aceeasi banca. Iar acei salariati daca vor credit, de exemplu, au o dobanda mai mica datorita faptului ca firma lor are conventie salariala cu banca.