| Antisistem11 a întrebat:

Are vreo importanta constitutia Romaniei?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Are o mare importanta. Constitutia este legea fundamentala a unui stat, inclusiv a Romaniei, toate celelalte legi si alte acte normative trebuie sa fie constitutionale, neputand incalca prevederile acesteia.

| darrio2007 a răspuns:

In mod logic, DA. Numai ca se scrie cu litera mare.

| johnnny123 a răspuns:

Constitutia reprezinta temelia unui stat civilizat si fara o Constitutie nu poti sa ai altceva decat anarhie. Ti se pare suficient de important?

Sau ai prefera sa traiesti intr-un trib si sa te intrebi in fiecare zi daca astazi e ziua in care cineva din alt trib iti va taia capul?

| gabicoo a răspuns:

Pentru ăștia care ne conduc acum: Nu! Dar se bat cu ea în piept!
sad

| suntserios a răspuns (pentru gabicoo):

Cu ce au incalcat constitutia cei care ne conduc acum?

| gabicoo a răspuns (pentru suntserios):

Păi Cuie Mâtzu ăsta al tău tot s-a scremut și s-a scremut, apoi a făcut pe el la faza cu conștiința, după care și-a făcut curaj și l-a demis, până la urmă, pe mangafaua de Voiculescu. Magafa care nu prea avea cum să fie ministrul sănătății în condițiile în care nu a putut dovedi că este absolvent de medicină!
"Curat constituțional" vorba lu' nenea Iancu (sper că ai auzit de el)
winking

| suntserios a răspuns (pentru gabicoo):

Am inteles, nu iti olace de Citu si Voiculescu. Da totusi ce din constitutie au incalcat?

Adica nu scrie in constituție ca ministrul sănătății trebuie sa fie medic.

Si sa stii ca Voiculescu se chinuia sa arate ca a absolvit economia nu medicina. Da e ok ca esti bine informat cand scrii ceva.

Deci, cine nu respecta constitutia din actuala conducere?

| SorinFS a răspuns:

Constituția României este legea fundamentală a statului român care reglementează, printre altele, principiile generale de organizare a statului, drepturile, libertățile și îndatoririle fundamentale ale cetățenilor și autoritățile publice fundamentale.