| geronimo14 a întrebat:

Art. 184
Expertiza medico-legală psihiatrică
"(1) În cazul infracţiunilor comise de minorii cu vârsta între 14 şi 16 ani, în cazul uciderii sau vătămării copilului nou-născut ori a fătului de către mamă, precum şi atunci când organul de urmărire penală sau instanţa are o îndoială asupra discernământului suspectului ori inculpatului în momentul săvârşirii infracţiunii ce face obiectul acuzaţiei, se dispune efectuarea unei expertize medico-legale psihiatrice, stabilindu-se totodată termenul de prezentare în vederea examinării."
Prin "în momentul săvârşirii infracţiunii" se intelege:
a) in momentul in care a savarsit infractiunea
b) in momentul in care s-a savarsit infractiunea

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cele doua sintagme sunt echivalente, momentul in care s-a savarsit infractiunea este si momentul in care autorul a savarsit-o.

| geronimo14 explică (pentru Ioandelasal):

Pai nu sunt echivalente.
"atunci când organul de urmărire penală sau instanţa are o îndoială asupra discernământului suspectului ori inculpatului în momentul in care a săvârşit infracţiunea ce face obiectul acuzaţiei"
nu este totuna cu
"atunci când organul de urmărire penală sau instanţa are o îndoială asupra discernământului suspectului ori inculpatului în momentul in care s-a săvârşit infracţiunea ce face obiectul acuzaţiei"
Din prima varianta reiese in mod clar ca suspectul/inculpatul a savarsit infractiunea.
Pot fi ambele sintagme valabile dar echivalente nu sunt.

| Ioandelasal a răspuns (pentru geronimo14):

Si unde ai vazut tu, in prevederea citata, ca exista cele 2 sintagme?
Prevederea legala este: "în momentul săvârşirii infracţiunii ce face obiectul acuzaţiei".

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

A)

| Necuvântător a răspuns:

Că tot s-a adus în discuție acest subiect, vreau să spun...
Am fost conceput acum... 2 zile, deci în momentul... nu existam.