| Florennce a întrebat:

As avea intrebare urgenta. Verisoara mea a venit in Romania si abia si-a facut buletinul dar are pasaportul expirat. Bunica mea are o dilema deoarece, fiind insotitorul ei, la intoarcere in Spania nu stie daca mai are nevoie de cazier sau nu si nici daca verisoarei mele ii mai trebuie pasaport pe langa buletin. As dori sa-mi raspundeti cat mai curand, va rog frumos, cei care sunteti in cunostina de cauza. Multumesc!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ii trebuie pasaport, in tarile UE (din care face parte si Spania) se poate merge si cu cartea de identitate (cu buletin de identitate nu se poate). Bunica trebuie sa ceara certificatul de cazier judiciar, este obligatoriu pentru insotitorii majori, daca acestia nu sunt parintii minorului. Numai bine!

| Andreea_6206 a răspuns:

Eu am fost la 15 ani in Portugalia cu doamna diriginta si nu am avut nevoie decat de buletin si un fel de act semnat al unuia dintre parinti cum ca este de acord cu plecarea mea din tara. Sper sa te ajute.

| KLAVDIYA a răspuns:

Daca verisoara ta are 18 ani nu ii trebuie si pasaport

| KLAVDIYA a răspuns:

Pai eu acum 2 ani am fost la matusa mea dincolo si imi trebuia pasaport...te sfatuiesc sa mai intrebi si alte persoane...