| Constantin_Denis_1905 a întrebat:

As dori sa dau in chirie un pamant. Cineva mi-a spus ca daca chiriasul isi construieste ceva pe pamant, va trebui sa-l despagubesc dupa ce va pleca. Nu prea are sens si nu stiu unde sa intreb deci incerc aici. Pot specifica la primarie ca n-ar avea voie sa contruiasca nimic? Era vorba de un container care va avea scop de pompe funebre. Si inca ceva, as putea sa-i inchiriez doar parte din pamant?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este chiar adevarat ce ti s-a spus.
In contractul de inchiriere vei specifica scopul inchirierii si faptul ca chiriasul nu are dreptul sa construiasca pe terenul inchiriat fara acordul tau.
De altfel nu poate construi legal, nu va primi autorizatie de constructie pentru constructii definitive daca nu este proprietar al terenului.
Daca va construi ilegal atunci ramane la latitudine ta ce se intampla la incetarea contractului de inchiriere, respectiv poti prelua constructia si sa platesti materialele si munca sau sa soliciti desfiintarea constructiei.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de contractul de inchiriere, ce-i permiti- si in ce conditii chiriasului.

| Bula a răspuns (pentru Bula):

Pentru autorizatie de constructie este nevoie de acordul tau notarial, in care iti poti stabili conditiile.

| catabalint23 a răspuns:

Pentru lucruri de genul asta e foarte important sa discuti cu un avocat specializat in astfel de chestiuni, altfel risti destul de mult.