| osutadelei a întrebat:

As dori sa imi fac permis de sedere(permesso di soggiorno)in Italia sunt de 7 luni aici nu am reusit sa fac documente am lucrat dar nu mi-a facut contract de munca, am codice fiscale m-a luat in spatiu o cunostinta..sau as putea sa obtin rezidenta o foaie ceva am nevoie pentru scoala de soferi de un documenr sau o foaie prin care sa demonstrez rezidenta,pot cere de la comune aceasta foaie? dar fara contract de munca, sau imi pot face permis de sedere dar ca ce motiv, dezocupat sau stie cineva?

Răspuns Câştigător
| Murea_Andreea_2000 a răspuns:

Pentru a face scoala de soferi din cate stiu eu iti trebuie buletinul de Italia, ca sa il faci insa daca nu ai contract de munca este mai dificil insa e posibil (stiu pentru ca l-a facut o prietena de-a mea romanca chiar daca nu avea contract de munca. A luat-o prietenul sau in spatiu si asa a rezolvat).
Daca vrei sa iti faci permesso di soggiorno trebuie sa faci cerere la Polizia di Stato.

| osutadelei explică (pentru Murea_Andreea_2000):

Am vorbit cu o persoana de la scoala de soferi si mi-a spus ca sa pot face am nevoie de o foaie prin care sa demonstrez ca am rezidenta in Italia sau permis de soggiorno, nu obligat buletin, am codice fiscale in orasul in care sunt codicele se face doar daca ai affito fara nu poti face, m-a luat in spatiu un prieten el are contract de casa unde stau dar nu am fost la comune(primarie)am sa merg cu codicele fiscale sa le spun sa imi dea rezidenta acum sper sa imi poata da fara contract de munca, daca nu voi face cerere pentru permis de sedere.mersi