| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa invat totul ce tine de scoala auto, dar in profunzime.
Ideea este ca prietenii mei imi spun ca sa fac chestionare, insa consider ca nu este de ajuns sa invat de pe o aplicatie.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Studiezi legislatia rutiera, in principal OUG 195/2002, rep. in 2006 si Regulamentul de aplicare din 2006, ambele cu md. si compl. ulterioare si abia apoi faci chestionare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Urmareste videoclipuri pentru incepatori, pe Youtube.
Ca sa iei permisul (sa treci sala), e suficient sa faci chestionare, insa pentru a fi un sofer decent, trebuie sa inveti mai multe, sa stii la ce sa fii atent in trafic.
Multi soferi "uita" partea de conduita preventiva; dupa parerea mea, abia de acolo incepe soferia. Daca nu ai grija de ceilalti, chiar si cand conduci regulamentar, nu ar trebui sa ai permis.

| Adrian5575 a răspuns:

Ai aici codul rutier simplificat. Inveti mai usor de aici.

https://www.e-drpciv.ro/legislatie/codul-rutier-simplificat/

| florin926481f a răspuns:

Citesti legislatia si apoi faci chestionare.

| Nike008 a răspuns:

Ia cartea si fa chestionare de acolo, apoi dupa ce reusesti sa ai aproximativ doar 5-10 greseli, fa si chestionare online seamana intre ele dar sunt intotocheate, o sa vezi ce bine o sa iti prinda eu am luat carnetul acum 4 luni cu 26 din 26 si condusul la fel, multa bafta!