| camy a întrebat:

As dori sa stiu la ce salariu se calculeaza indemnizatia pentru cresterea copilului? La salariul brut sau la salariul realizat? Binenteles facandu-se o medie pe ultimele 6 luni la unul dintre acestea.

Răspuns Câştigător
| kinkyk a răspuns:

85% din veniturile nete, nu brute.

"Mamicile vor primi, dupa 1 ianuarie 2009, o indemnizatie pentru cresterea copilului care va reprezenta echivalentul sumei de 85% din media veniturilor nete lunare obtinute in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului", a declarat Mariana Campeanu, ministrul muncii.

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Salariul net (venituri realizate) si media se face pe 12 luni, nu pe 6.