Întrebare recomandată | andrutzica2011 a întrebat:

As dori si eu sa stiu daca coordonatoarea care m-a inscris la oriflame poate depune plangere penala pentru ca nu am platit o factura? M-a sunat cineva de la politie astazi si mi-a zis ca am o plangere penala depusa de coordonatoare.Am intrebat o prietena care este avocat si mi-a spus ca normal firma oriflame trebuia sa depuna plangere nu ea, ca nu am luat produse de la ea.Nu mai inteleg nimic.De platit oricum o sa platesc, dar vreau sa stiu daca este posibil asa ceva?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politia nu are treaba cu plata facturilor, decat daca ai obtinut marfa prin inselaciune si nu cred ca firma a depus plangere penala. Nici in judecata nu te-ar da inainte de a incerca o rezolvare amiabila. Cred ca a fost un truc al coordonatoarei.
Oricum te sfatuiesc sa platesti cat mai repede, daca intarzii prea mult s-ar putea sa trebuiasca sa platesti si penalitati de intarziere sau dobanzi, in functie de prevederile contractuale.

| BiuL a răspuns:

Din cate stiu eu politia nu te suna! Iti trimite citatie daca trebuie sa te prezinti la parchet pentru audieri. Sincer cred ca e o farsa a coordonatoarei sa te sperie si sa te determine sa platesti factura. O fi pus ceva amic sau frate sa te sune.

| doctorandus a răspuns:

Daca e o schema piramidala, refuza sa primesti orice marfa noua si plateste doar marfa pe care ai primit-o. Dupa care da - ti demisia ca distribuitor. Schemele piramidale sunt escrocherii legale, vezi http://ro.wikipedia.org/wiki/MLM

| andrutzica2011 explică:

Deci chiar a depus plangere pentru abuz de incredere si inselaciune pentru ca am o cunostinta la politie si el mi-a spus, dar am inteles ca ei trebuie sa rezolve cazul in 30 de zile. Daca e asa as avea timp sa platesc, doar sa nu ma trezesc cu politia pe la usa.Imi puteti da o parere?