| Feitan a întrebat:

As putea sa fac o procura pentru imputernicire la orice notar public din Germania sau trebuie sa merg la ambasada?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa faci procura si la un notar german doar ca, daca va fi folosita in Romania, va mai trebui tradusa de un traducator autorizat din Romania si apoi un notar public roman va trebui sa legalizeze semnatura traducatorului, astfel ca alti bani, alta distractie.
Procura se poate face la orice reprezentanta diplomatica a Romaniei (Ambasada ori Consulat) din Germania si costa 40 de euro.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Procura o poti face oriunde, dar notarul german ti-o face in limba germana si, netradusa, nu are nicio valoare.
Poti sa mergi la ambasada de la Berlin sau la consulatul de la Bonn. Vezi si tu care iti e mai aproape.

Bula
| Bula a răspuns:

Procura facuta la notar trebuie tradusa legalizat ca sa fie acceptat.
Si ambasada poate rezolva imputernicirea.