| Biiskrem a întrebat:

As putea sa imi schimb C.I inainte de 18 ani si sa plec din tara? Daca da, cu cat timp inainte si in ce conditii? Inca sunt considerata in vreun fel minora d.p.d.v. al plecarii(am vreo restrictie)?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, asa este, daca iti expira in august atunci o poti preschimba incepand cu luna martie.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Preschimbarea cartii de identitate (precis ca n-ai BI) se poate face cu cel mult 180 de zile anterior datei de expirare a valabilitatii.
Pana la 18 ani nu poti pleca din tara fara acordul parintilor ori altui reprezentant legal si insotitor major, cu 2 exceptii: pleci cu ambii parinti sau esti casatorit.

| Biiskrem explică (pentru Ioandelasal):

Daca nu schimb nimic si as pleca, sa zicem, cu 2 luni inainte sa implinesc 18 ani cu insotitor si acordul parintilor, cand trebuie sa fiu neaparat inapoi in tara?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Biiskrem):

Trebuie sa te reintorci inainte de expirarea valabilitatii cartii de identitate.

| Biiskrem explică (pentru Ioandelasal):

Deci varianta cea mai buna ar fi sa o schimb inainte si sa ma bucur de vacanta daca am posibilitatea sa plec cu cineva si am si acordul parintilor? Fac 18 ani in august si as vrea sa am macar o luna de stat in Spania inainte sa inceapa scoala.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Biiskrem):

Da, asa este, daca iti expira in august atunci o poti preschimba incepand cu luna martie.