| SucDăMere a întrebat:

As putea sa ma înscriu la jandarmi cu buletinul provizoriu? Sau este nevoie de carte de identitate originala neapărat? Urgent

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, te poti inscrie.
Si cartea de identitate provizorie este act de identitate, conform OUG 97/2005, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 12.(1) Începând cu vârsta de 14 ani, cetăţenilor români li se eliberează acte de identitate.
(2) În termen de 15 zile de la împlinirea vârstei prevăzute la alin. (1), cetăţenii români sunt obligaţi să solicite eliberarea actului de identitate.
(3) În sensul prezentei ordonanţe de urgenţă, prin act de identitate se înţelege cartea de identitate, cartea de identitate simplă, cartea electronică de identitate, cartea de identitate provizorie şi buletinul de identitate, aflate în termen de valabilitate."

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat