| Andrei200202 a întrebat:

Aș vrea mâine să îmi duc laptopul in service deși nu mi se pare un motiv wow sau urgent.
Faza e că am nevoie de el pentru cursurile online.
E riscant să ies? Nu vreau sa ma trezesc ca iau amenda pentru asta.

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

- atunci ești in drum spre "asigurarea de bunuri care acoperă necesitățile de bază"

25 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu constituie o necesitate.

| sierra1 a răspuns:

E in drum spre medicul de familie? ești ok atunci

| Andrei200202 explică (pentru sierra1):

Nu prea e

| Andrei200202 explică (pentru sierra1):

Faza e ca trebuie să ma deplasez din sat pana in oras

| sierra1 a răspuns (pentru Andrei200202):

Nașpa, mai bine aștepti sau chemi un vecin/coleg priceput și neinfectat

| Andrei200202 explică (pentru sierra1):

Multumesc de sfaturi

| sierra1 a răspuns (pentru Andrei200202):

Să fii iubit

| sierra1 a răspuns (pentru Andrei200202):

- atunci ești in drum spre "asigurarea de bunuri care acoperă necesitățile de bază"

| Mosotti a răspuns:

E cam riscant! Ai putea risca sa mergi si sa nu existe police, dar asta tu alegi. Adica sa fi f atent de la departare.
Eu am fost azi sa iau imprimanta de la reparat.
Am mers 7 minute pe jos pana la statia de troleibuz, nu era nici dracu politie desi era intersectie mare. Am urcat in ala, era doar o tipa pe la mijloc, eu am stat in spate, am mers doua statii, am coborat, m-am dus la ala de a reparat, am luat, am mers 2 minute inapoi la statie, nici acolo politie desi era la 4 minute de centru, am urcat in troleibuz, am venit inapoi, am mers catre casa si la 2 min de casa au trecut doi politai pe strada secundara, am mers pe langa ei, NU m-au intrebat nimic, am ajuns acasa.

Dar m-am uitat sa vad. Puteam sa mi-o iau de la astia, ca nici nu puteam sa ma intorc, ca paream suspect, am scapat.
Dar nu trebuie sa faci ca mine, eu am zis sa alegi dat fiind ca zici ca ai nevoie de el.

| Andrei200202 explică (pentru Mosotti):

E ok, sper sa inteleaga ca am nevoie de el pentru cursuri.

| Mosotti a răspuns (pentru Andrei200202):

Nu vor intelege! Nu te explica ca ii enervezi mai tare, au dat amenda si la o femeie cu declaratia okey, am auzit ca au batut pe unii in casa.
Ai iesit din lege, amenda, si la multi le face o maaare placere ca-s rai si abia asteapta sa te arda din nimic.
Ori eviti si te duci destept sa nu te vada, ori renunti.
Si acu e minim 2000, dar poate sa-ti dea pana la 10000 daca nu-i place fata ta sau altele.

| Andrei200202 explică (pentru Mosotti):

Am o declarație pe proprie răspundere in care am bifat varianta: "asigurarea de bunuri care acoperă necesitățile de bază ale persoanelor" Mi se pare ca se potriveste destul de bine.
Deci laptopul meu e o necesitate pentru că fac ore online și am nevoie de el.
Dacă e să facă figuri si sa imi dea amendă știu că o poți contesta.

| Mosotti a răspuns (pentru Andrei200202):

Mda, eu zic sa fi prudent, necesitatile de baza reprezinta alimente sau ceva de genul. Daca iei amenda o vei contesta in instanta, nu e asa simplu, si e posibil sa pierzi daca o da pe drept, nu dupa interpretarea ta ca nu ar da pe drept.

Sa-ti aduc aminte ca politistii, agentii dupa liceu faceau doar 2 ani de scoala si acum fac un an, multi nu sunt cine stie ce stilati, sigur, multi sunt foarte okey, dar sunt si care nu-s, sau care sunt dar aplica pur si simplu regula.

Dar cum vrei, faci cum crezi tu, insa cum am zis, ai varianta sa nu te vada, aia este mai sigur. Exista posibilitatea sa nu iti dea, dar trebuie sa risti si sa iti asumi.
Daca merita o amenda de minim 2000 lei daca o da la risc, si cursurile sunt mai importante, e okey, depinde ce conteaza pentru tine mai mult.

| Andrei200202 explică (pentru Mosotti):

E ok, m au oprsit si m au lasat in pace laughing

| Mosotti a răspuns (pentru Andrei200202):

Da? F bine, bine ca ai scapat, ce le-ai zis si ce au zis dupa aia?

| Andrei200202 explică (pentru Mosotti):

Întrebau de unde vin unde ma duc, daca am hârtie (creca igienică se refereaulaughing) ), asta e o urgenta? si le-am zis ca e pentru cursurile online, mi-au cerut buletinul si aia a fost.

| Mosotti a răspuns (pentru Andrei200202):

Aha, deci au inteles, am si zis, era posibil sa si inteleaga dar era un risc, ai scapat si fara amenda si cu lap-ul la reparat, sper sa ai noroc si cand il iei.

| Andrei200202 explică (pentru Mosotti):

Sa speramlaughing totuși sunt si ei oameni si trebuie sa inteleaga

| Mosotti a răspuns (pentru Andrei200202):

Cei mai multi da, dar unii nu, nu ai citit? Una ca i-a dat amenda la 2-3 degeaba desi aveau declaratia, doi, a reclamat cineva ca la vecini e scandal, a venit politia, aia au deschis usa, au intrat peste ei si i-a batut, mai si ziceau "veniti sa ne imbolnaviti pe toti nenorocitilor?", in ziar a fost ieri parca cu poze urme bataie. Cand au aflat ca erau la izolare au plecat, dar deja la unu i-a spart doi dinti, si asa mai departe.
Se auzea ca-s veniti din Italia, sau nu stiu.
Nu stiu daca e adevarat, si daca nu cumva cei doi barbati s-au batut in casa de la baute, ca nu degeaba a chemat vecinu politia, dar aia e, si de fapt politia sa nu fi facut ceva rau, sau chiar sa fi sarit la politisti si sa fie recalcitranti asa cum politia a zis.

Sunt si nenorociti care abia asteapta ocazia sa se razbune.

| Andrei200202 explică (pentru Mosotti):

Asa este, se ajunge prea usor polițist, un an de școală si incepi sa iti versi nervii pe cine vrei si sa începi sa dai amenzi. Faza e ca genul asta sunt si prosti dar si fuduli cu orgolii

| Mosotti a răspuns (pentru Andrei200202):

Se ajunge usor, e normal un an, nu ai nevoie de mai mult ca sa dai amenzi si sa ti ordinea, ca ce trebuie nu se invata in scoala adica bunul simt si respectul, ala ramane cum e si daca esti prof universitar, si cati din astia n-am vazut rai, deci nu are treaba cu studiile caracterul.
Traumele, complexele si razbunarile sunt caracteristicile oricarui om indif de studii. Sunt foarte multi politisti foarte okey, asa cum si ingineri sunt multi okey dar si mai multi ingineri sunt niste nenorociti, ca se cred cei mai destepti, asta am vazut eu.
Procentu de ingineri rai e mai mare decat politisti rai.

Si fi atent o smecherie, in general un polistit e bine sa nu stie ca ai studii superioare, unii au necaz si se razbuna mai usor. Daca te intreaba ce studiezi sau ce lucri zici repede ceva ce nu are treaba cu studii superioare. De ex lucrator comercial intr-un supermarket dar nu in sectorul tau, zici altul, undeva unde sti pe unde vine.
Sau operator calculator, cursuri pentru asta, sofer (in vanzari materiale de constructii de ex).

| Andrei200202 explică (pentru Mosotti):

Aa deci le place sa fie peste tine, de asta li se adreseze unii cu sefu etc laughing
Sincer si mie imi place meseria si ma atrage doar ca am o problemă cu antecedentele sau rămâne la voia sorții ce o sa hotărască judecătorul

| Mosotti a răspuns (pentru Andrei200202):

Nu neaparat peste, dar sa nu fi peste el, sa fi maxim egal. Si mie mi-ar place politist, ca imi place sa tin ordinea, am simtit ca asta imi era drumul, dar nu imi place ca se fac nopti si altele.
Nu zic ca toti sunt asa, dar unii sunt.

Daca de ex esti intr-o sectie si afla ca ai o alta facultate, si te conduce un sef din ala mai taran asa fara studii superioare, te freaca de te sparge, unii fac asa, nu toti. Adica nu ai academia, de ex lucrezi la ei dar facusei facultatea de matematica sa zicem. Ca daca ai academia si esti cu fac pe domeniu, nu are putere sa te conduca unu fara fac.
Daca stie ca n-ai, e mai bine, riscul sa fi frecat abuziv este foarte mic.

Pai asa era pe vremea lui ceausescu in armata la studiati, faceau 9 luni inainte de facultate (adica luai admiterea si faceai 9 luni, apoi la anul toamna incepeai facultatea) sau 6 luni dupa, daca te amana din cauze medicale, nu faceai 1 an si 4 luni ca ceilalti. Si stiau ca-s intelectuali soldatii, si taranii de caporali, si altii sa vezi ce le faceau, doaaamne.
Desi eu nu m-as fi razbunat, pentru ca oricum postul meu era foarte bun prost asa cum as fi fost, si oricum eram platit mai tare decat aia uneori, care erau ingineri sau ce erau.
Aveam o ruda colonel cica "aiiiici, nu sunteti nimic ba, enjineri sunteti afara, aci faceti ce zic eu! Culcaaaat fira-ti-ai dracu sa fiti de aroganti, jooos ma, aaa faci gura ma? Misca-te ma javra la arest f---ti facultatea ma-ti, te bat in cap pana ramai prost ma daca vreau". Asta si dupa revolutie.
El a ajuns colonel pe pile, a facut cica facultate dar era aiurea, bine, zicea enjiner la misto, nu ca nu stia sa vb, insa stia ca nu are intelectul alora, se vedea ca e mai taranoi asa.
Pe de alta parte sincer, inginerii erau foarte scarbosi, se credeau buricul desteptaciunii, deci jumate avea dreptate.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Este o necesitate, mai ales acum cand se recomanda lucrul de acasa. Problema este: mai sunt deschise atelierele?

| Andrei200202 explică (pentru CodrutElian1990):

Sunt, am sunat înainte

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Andrei200202):

Atunci declaratie si te duci la atelier. Leptopul este un lucru necesar in aceasta perioasa.