| RAY a întrebat:

As vrea pe cineva care cunoaste istoria bine sa imi raspunde

cum a putut cadea uniunea sovietica fara sa fi fost un razboi nu inteleg? rusia avea armament nuclear era clar ca nu va fi un razboi mondial intre usa si rusia si totusi fara un glont tras in rusia a cazut toata uniunea sovietica,nu are sens, logica, de ce nu a intervenit rusia militar in revolutile din europa de est /estul germaniei?

38 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu stiu cum, dar banuiesc ca din pricina aliantelor care au existat intre alte tari.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Gorbaciov a dorit distrugerea sistemului din interior fiindca devenise evident ca sistemul comunist era falit. Daca ai fi trait anii 80 in Romania lui Ceausescu n-ai mai fi pus intrebarea asta.

| RAY explică (pentru andreia67):

Cum putea sa devina falit daca erau atatea tarii un uninuea aia? Germania de est o ducea foarte bine in regimul comunism, Romania de fapt a platit datoria nu era falita asa cum nici rusia nu era falita, ce azi e falita?

| andreia67 a răspuns (pentru RAY):

Rusia nu avea GRAU ca sa-si hraneasca propria populatie, daca americanii ar fi oprit exporturile de alimente in Rusia ar fi fost foamete la propriu. Am fost in 1989 la Moscova si St. Petersburg (Leningrad pe atunci) si era un pic mai bine ca la noi dar fara comparatie cu "lumea libera". Iar Romania era total distrusa dupa plata datoriei, a avut nevoie de 15 ani economia sa se refaca pe baze capitaliste.

| RAY explică (pentru andreia67):

Asta nu sunt argumente pentru ca un imperiu sa cada, daca rusia intervenia militar nici o tara nu devenea democratica, acolo a fost o tradare si un complot impotriva rusiei iar tradatorul a fost Mihail Gorbaciov, cum tia revenit economic daca in 15 ani s-a vandut totul? Romania dupa 90 nu avea datori externe desi putea deveni o tara bogata

| andreia67 a răspuns (pentru RAY):

Se poate trai foarte bine pe datorie, vezi Grecia. Chiar si acum o duc mai bine ca noi. Romania ar putea-o duce mai bine daca nu s-ar fura atat de mult dar chiar si asa romanul de rand o duce mai bine decat in 1988. Dar unii nu erau nascuti atunci iar altii au memoria scurta.

| RAY explică (pentru andreia67):

Depinde sunt pensionari care abia traiesc asta e adevarul, dintr-o pensie de 500, 600 de ron poti trai daca chiria e de 400 de ron zi tu poti?

| andreia67 a răspuns (pentru RAY):

Adevarat. Dar nu se gasesc pe piata tigari, bere sau confectii? Gresit. Consumul este MULT mai mare decat in comunism. Iar bere gasesti astazi zeci de feluri, marci romanesti si straine, la preturi chiar mai mici decat atunci la orice ora din zi si din noapte din centrul Bucurestiului pana in ultimul sat. La fel si cu tigarile (desi nu fumez) nu se compara calitatea cu Carpati-ul de atunci. E drept ca sunt scumpe dar 80% din pret sunt accizele care atunci nu existau. Cat despre haine si incaltari sunt extrem de ieftine acum, o pereche de pantofi de plastic pe care dai 30-40 de lei azi era 130-150 atunci si erau mult mai prosti. Idem o pereche de blugi e 30-50 lei azi, cei de Pascani erau 300-400 si doar tinerii fara fite purtau asa ceva. Fitosii dadeau si 3000 de lei pe o pereche "originala" adica un salariu mediu. Daca iti place atat de mult comunismul emigreaza in Coreea de Nord, tara cu arme nucleare dar cu locuitori trimisi primavara la pascut (la propriu).

| andreia67 a răspuns (pentru RAY):

Aia cu 500-600 de lei sunt cu pensii de boala, invaliditate, urmas sau au avut salarii minime sau n-au avut vechime completa si multi s-au grabit sa iasa la pensie la 50 de ani (femeile) sau 55 (barbatii) daca aveau 25 respectiv 30 de ani lucrati (asta prin 1990-1991). Era o adevarata isterie cu pensiile, la 50 de ani majoritatea erau cu gandul doar la pensie in comunism. Eu am acum 50 si nu ma gandesc deloc la asta, am inca 15 ani pana atunci. Mama, care a fost medic si nu a avut salariu prea mare, are pensie mai mare decat am eu acum salariu deci cine a avut salariu OK in comunism are si pensie OK acum. Iar tata a lucrat pana la 70 de ani si si-a recalculat pensia, oricum a avut salariu mai mare decat mama tot timpul. Are o pensie decenta si nu a fost nici militar, nici militian sau securist, nici macar membru de partid n-a fost. Nici in comunism nu era usor, bunica avea doar vreo 12 ani lucrati in comunism ca ce a fost inainte nu i-au considerat asa ca avea doar vreo 7-800 de lei pensie cu care nu se descurca. Eu nu-i plang de mila pe pensionarii de azi, va fi mult mai nasol pentru generatia 1967-1970 cand vor fi 1 milion de pensionari noi in doar 3 ani la vreo 5-6 milioane de angajati in cazul cel mai fericit.

| RAY explică (pentru andreia67):

Vrei sa spui ca toti care au pensie pana in o mie de ron au muncit putin? sunt milioane care au pensie mica apropo ca sa intri in pensie de varsta ai nevoie de 27 de ani de munca desi nu oricine poate intra, eu i plang pentru ca au ridicat tara asta si pentru ca traiesc in saracie multi din ei, multi au intrat pentru ca sa privatizat fabricile si oamenii au intrat in pensie asta e adevarul, normal ca ca medic are o pensie buna, la 50 de ani multi nu isi gasesc un loc de munca, sunt judete unde nu isi gasesc nici cei tineri

| DavidoffUser a răspuns (pentru RAY):

RDG o ducea foarte prost, oamenii traiau in teroare si-n saracie si cat mai multi voiau sa treaca in Berlinul de V, zilnic era cate unul impuscat ca voia sa treaca Zidul si erau urmariti si persecutati de Stasi si KGB.
Romania avea de platit daune rusilor de 300 de mil de dolari in 1945, nu stiu cat ar veni acum, dar e enorm, cu toate ca si noi am ajutat la infrangerea nemtilor.
Romania a fost falimentata de sovietici prin daunele de razboi, infiintarea sovromurilor si nationalizarea institutiilor publice de catre sistemul comunist.
Si, prin simplul fapt ca Ceausescu a vrut sa plateasca datoria, pe care a platit-o in 1983 (11 miliarde ), s-a izolat diplomat si economic pe plan international, clauza de cea mai favorizata natiune de catre SUA a fost retrasa tot la cererea lui Ceausescu si ne-am dus in cap prin simplul fapt ca devenise fanatic ca ajunsese sa aiba prea multa putere.Din august 1968, dupa evenimentul "Primavara de la Praga ", Romania s-a indepartat tot mai mult de Rusia si s-a ajuns la ceea ce am scris mai sus, la un cult al personalitatii si la o putere imensa, la fanatism, la ceea ce "credea" el ca-i bine.
Iar pe Rusia a falimentat-o Razboiul Rece (1947-1991).Toate avioanele construite pentru spionaj costa o gramada de bani, toata tehnologia si radarele care bat la distante enorme costa bani, investeste in bombe nucleare, avioane, tancuri, reparatii in orasele daramate de razboi, infiinteaza CAER, probleme interne de putere, destalinizarea 1956, impartirea germaniei 1961 prin Zidul Berlinului, controleaza RDG care nu-i floare la ureche, iti trebuie alti bani pentru inspectori KGB, politie sovietica si platit mite si transporta avioane, tancuri, inabuseste revolutia din Ungaria 1956, dupa aceea invadeaza Afganistanul si pierd razboiul 1979-1988. Toate astea se aduna si pierzi bani, multi bani si oameni, mai ales ca pierzi controlul partii tale a Europei cu tot felul de sindicate libere si revolte in Polonia, Cehoslovcia, Ungaria, RDG.E greu sa te mentii ca forta mondiala cand lupti cu titanii din Vest, SUA, Franta, RFG, Anglia.
In 1991, Rusia era la pamant economic si social. Nimeni nu stia incotro o apuca, numai la armament nu le era gandul. Acum dupa anii 2000 s-au mai pus pe picioare, odata cu venirea lui Putin la putere.

| RAY explică (pentru DavidoffUser):

Pe bune ai fost tu in Germania? sti tu mai bine ca mine care sunt german sa stiu, rdg o ducea cel mai bine din blocul comunist, nu era nici o saracie, saracia a venit dupa reunificare cand partea vestica a ingropat tot ce era acolo, multi de acolo au suferit, numai vb ca 2 marci era egalul cu o marca din vest, e ciudat ca si in prezent partidul comunist e n1 acolo atat de greu se traia si in prezent sunt diferente de salar

| DavidoffUser a răspuns (pentru RAY):

N-am fost ca doar n-am 80 de ani, dar stiu istorie, chiar multa prietene "bavarez". Esti german get pe get? Ai generatie intreaga care a trait si pe timpul lui Hitler? Poate imi zici ca si ala a fost bun pentru ce-a facut, ca asa am un prieten, il admira. Intreaba un german batran sa-ti spuna cum era pe timpul cand au ocupat sovieticii RDG?
Pustane, foloseste macar google daca n-ai invatat istorie, mai uita-te pe la vreun documentar, nu vorbi de ce vezi tu acum si presupui ca asa a fost si atunci.

| RAY explică (pentru DavidoffUser):

In primul rand nu sunt pustean, nu folosi limbajul ala am 27 de ani

| andreia67 a răspuns (pentru RAY):

Nu au muncit putin, au muncit pe degeaba. Si oricum 500 nu sunt 1000. Gandeste-te ca pana anul asta existau salarii sub 1000 lei net (minimul anul trecut era sub 900 lei), de ce te miri ca pensiile sunt cat sunt cand si salariile sunt mizere? Cineva care a muncit o viata (46 ani) doar cu salariu minim si iesea la pensie in 2016 avea o pensie de 658 lei. http://www.capital.ro/......xacta.html
Aproape toti romanii au fost si sunt saraci si foarte saraci. Singura diferenta ca in comunism exista o oarecare nivelare, erau putini in saracie extrema dar practic nu exista clasa medie sau de sus.

| SG1995 a răspuns (pentru andreia67):

Nici capetele vremi nu aveau vreo pensie/salar mai mare?

| andreia67 a răspuns (pentru SG1995):

Nu. Raportul dintre cel mai mic si cel mai mare salariu era de 5 sau 5.7 nu mai tin minte exact. Banii nu aveau valoare ca oricum nu aveai ce cumpara cu ei, nu aveai ce. Relatiile si pozitia sociala"determinau accesul la produse si servicii si erau mult mai importante. Tin minte si acum ce "manie proletara" a fost la "revolutie" cand in vila sefului securitatii s-a descoperit "un congelator plin cu carne" si "7 sticle de whisky".

| SG1995 a răspuns (pentru andreia67):

Păi tocmai asta întrebam: Membri oligarie nu erau mai înstăriți decât masele? Diferența între capitalism și comunism nu este că nu există diferențe de clasă, ci faptul că scara socială poate fi urcată în capitalism relativ ușor dacă te poziție destul de bine economic, pe când în comunism era imposibil ca să treci de clasa muncitoare, la stadiu de oligarh.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DavidoffUser):

In RDG se traia bine, comparativ cu restul tarilor comuniste, nu comparativ cu RFG.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A 'expirat' intelegerea asta https://ro.wikipedia.org/wiki/Conferin%C8%9Ba_de_la_Ialta
a fost valabila 45 de ani.

| Kogaion a răspuns:

Uniunea Sovietica a cazut pentru a fost formata din mai multe state care nu aveau nici o treaba cu Rusia(ma refer prin cultura, obiceiuri, religie, etc). Si era imposibil sa reziste la infinit, poate doar daca Rusii exterminau toate natiile din blocul comunist si ar fi ramas doar rusi. Nu era vorba de economie, pur si simplu pentru a evita un razboi civil s-a ales destramarea. In privinta Coreei de Nord, ea si cu Iranul sunt ultimele tari libere din lume(daca o sa te interesezi, o sa afli si de ce)

| RAY explică (pentru Kogaion):

Domnul putin ia zi-mi cine a tradat marea rusie?

| Kogaion a răspuns (pentru RAY):

Boris Eltin, a fost cel mai mare tradator, dar si-a spalat din pacate punadul pe Putin la conducerea tarii, Rusia in momentul de fata daca "dispare" Putin, intra in colaps financiar.

| Kogaion a răspuns (pentru RAY):

Am uitat de Gorbaciov, care "datorita" reformalor sale economice, s-a destramat Uniunea Sovietica(nu din cauza problemelor financiare, ci economie era una regionala)

| RAY explică (pentru Kogaion):

Eu am senzatia ca a facut-o intentionat asta, el vrea sa dastrame uninunea sovietica dupa ce sa intarnit cu presedintele rusiei

| Kogaion a răspuns (pentru RAY):

Tot ce e posibil, Ceausescu i-a refuzat reforma economica spunand ca al lui este mai buna, se pare ca a avut dreptate Ceausescu. Putin este o nuca tare si cu siguranta va iesi din fruntea Rusiei doar cu picioarele inainte. El si cu Iran sunt o forta de demut, iar Americanii stiu asta.

| KiszMy a răspuns:

Dizolvarea URSS s-a produs din interiorul uniunii. Odată cu instaurarea politicii mai liberale a lui Gorbaciov au luat naștere mișcări de emancipare națională în mai multe republici sovietice iar în unele regiuni au izbucnit și conflicte interetnice, aducând astfel URSS în colaps.

| RAY explică (pentru KiszMy):

Genul asta de raspuns nu il vreau, copy paste

| Sociopatul a răspuns:

Nu avea interese in zona respectiva. Rusia avea bombe nucleare. Pe o insula de pe coasta Floridei (America), Rusia si-a pus mai multe bombe nucleare in speranta ca baga frica in americani. Dar americanii avand sateliti care vad orice miscare, si-au dat seama de planul rusilor. America o obligat Rusia sa-si retraga armamentul de pe coaste Floridei, ca daca nu o sa lanseze o bomba nucleara mai puternica decat cele de Nagasaki si Hiroshima. Inca ceva, bombele lor nucleare pot zbura pana la 8.000 de km, deci nu ar avea probleme deloc in a face haos.

| Sociopatul a răspuns (pentru Sociopatul):

Scuze exprimarea, sunt cam obosit. Cam asa a pierdut Rusia teren in fata Americii.

| RAY explică (pentru Sociopatul):

Nu ma refer la probleme in a face haos eu ma refer ca rusia sa predat singura fara un glonte tras, asa ceva e incredibil un imperiu sa se predea la dusmani la americani fara un razboi, apropo sti care a fost cea mai puternica bomba lansata vreodata?

| RAY explică (pentru Sociopatul):

Azi de ce korea de nord nu devine democratica? nu are sens, rusia nu i era frica de usa

| Sociopatul a răspuns (pentru RAY):

Iti trebuie un pretext pentru a ataca o tara, iar Rusia nu cred ca avea unu. La data de 30 octombrie 1961, URSS a detonat cea mai puternică bombă nucleară din istorie. Explozia, de 3000 de ori mai puternică decât cea produsă de bomba de la Hiroshima, a spart ferestre la o distanţă de 560 de mile (peste 900 de kilometri).

| DavidoffUser a răspuns (pentru Sociopatul):

Tu vorbesti despre criza rachetelor din Cuba, oct 1962, cand URSS a amplasat bombe nucleare cu sprijinul lui Castro.