| kikizzz a întrebat:

As vrea sa calatoresc cu trenul, stie careva daca in tren sunt organe care controleaza declaratia pe propria raspundere? Am 18 ani fara 2 luni.

13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si ce treaba ai? Trebuie sa ai o Carte de Identitate si declaratia. Atat!

| kikizzz explică (pentru Salontanul):

Trebuie sa fiu major?

| danbnz a răspuns (pentru kikizzz):

Pai nu esti?
Ai zis ca ai 18 ani...

| Salontanul a răspuns (pentru kikizzz):

Nu! Am spus clar: "o CI si o declaratie".

| kikizzz explică (pentru danbnz):

Peste 2 luni fac laughing

| danbnz a răspuns (pentru kikizzz):

Nu am fost atent, sorry.
Da, poti calatori insa doar pentru urgentele specificate in declaratie.

| kikizzz explică (pentru danbnz):

Crezi ca o sa mi spuna ceva de chestia ca nu sunt major? As vrea sa iau niste medicamente pentru mama ca e bolnava

| danbnz a răspuns (pentru kikizzz):

Nu. Cei peste 16 ani se pot deplasa pe propria raspundere pentru urgentele specificate in declaratie fara acordul parintilor.
Cazul tau se incadreaza la urgente, vezi punctul 4 din declaratie:
https://formular.sts.ro/
Chiar trebuie sa iei trenul pana la cea mai apropiata farmacie?

| kikizzz explică (pentru danbnz):

Nu gasesc ce mi trebuie la farmaciile din Filiasi, de asta ar trebui sa ma deplasez pana la Craiova

| kikizzz explică (pentru danbnz):

''Cei peste 16 ani se pot deplasa pe propria raspundere pentru urgentele specificate in declaratie fara acordul parintilor.'' scrie asta undeva?

| danbnz a răspuns (pentru kikizzz):

Da.
Vezi raspunsul la intrebarea 9:
https://www.libertatea.ro/......ri-2930120

| danbnz a răspuns (pentru kikizzz):

Aha, ok, e un motiv rezonabil.

| Adry05 a răspuns:

și fă-ți declarație ce marelucru? Mai bine iei amendă?