| Bok_Gyca_1999 a întrebat:

As vrea sa ma înscriu la scoala postliceala sanitara Rădăuți si ini spune ca este autorizata, dar in curs de acreditare. Este convenabil, dau funda. Mulțumesc anticipat

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti inscrie daca este autorizata provizoriu si sa inveti acolo. Chiar daca nu ar fi acreditata vei sustine examenul de terminare la alta scoala postliceala de acelasi profil.
Conform L.1/2011, a educatiei nationale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"2. Acreditarea este procesul prin care unitatea/instituţia de învăţământ/organizaţia interesată, pe baza evaluării externe realizate în condiţiile prezentei legi, dobândeşte dreptul de organizare a admiterii, de desfăşurare a procesului de învăţământ, de organizare a examenelor de finalizare a studiilor şi de a emite diplome şi certificate recunoscute de Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului.
  3. Asigurarea calităţii educaţiei exprimă capacitatea unei organizaţii furnizoare de a oferi programe de educaţie în conformitate cu standardele anunţate şi este realizată printr-un ansamblu de acţiuni de dezvoltare a capacităţii instituţionale, de elaborare, planificare şi implementare de programe de studiu, prin care se formează încrederea beneficiarilor că organizaţia furnizoare de educaţie îndeplineşte standardele de calitate.
  4. Autorizarea de funcţionare provizorie este procesul prin care unitatea/instituţia de învăţământ/organizaţia interesată, pe baza evaluării externe realizate, în condiţiile prezentei legi, de către agenţiile de asigurare a calităţii autorizate să funcţioneze pe teritoriul României, dobândeşte calitatea de furnizor de educaţie, prin hotărâre a autorităţii administraţiei publice locale competente, respectiv prin hotărâre a Guvernului. Autorizarea de funcţionare provizorie conferă dreptul de organizare a admiterii, precum şi de organizare şi desfăşurare a procesului de învăţământ."

| Bok_Gyca_1999 explică (pentru Ioandelasal):

Daca e posibil sa stii, cat timp dureaza un semestru la scoala postliceala sanitara?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Bok_Gyca_1999):

Semestrele sunt cam aceleasi ca la liceu dar pot fi stabilite de fiecare scoala postliceala in parte.

| Bok_Gyca_1999 explică (pentru Ioandelasal):

In concluzie daca ma înscriu diploma este recunoscuta internațional. Numai ca trebuie sa dau un examen la alta unitate

| Bok_Gyca_1999 explică (pentru Ioandelasal):

Deci pot sa ma inscriu, diploma fiind recunoscuta internațional, si nu fac 3 ani degeaba, bani aruncați în zadar. Daxa stii mai multe te rog să-mi spui. Mulțumesc frumos

| Ioandelasal a răspuns (pentru Bok_Gyca_1999):

Diploma este recunoscuta in toate tarile UE si alte tari cu care Romania are acorduri de recunoastere a diplomelor.
Va trebui sa sustii examenele de terminare la o scoala acreditata doar daca actuala nu este acreditata pana termini.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Bok_Gyca_1999):

N-am de unde sti mai multe decat ti-am spus. Intereseaza-te la scoala si vezi in ce stadiu sunt cu acreditarea. In orice caz in 3 ani ar trebui sa o obtina.