| GeorgiaMaynard a întrebat:

As vrea sa plec in Anglia imi trebuie pasaport sau doar buletinul?

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nici unul si nici altul, este destul sa ai carte de identitate (buletine nu se mai fac de cca 20 de ani si cu buletinul nu poti iesi din tara).
In acest sens sunt prevederile L.248/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.6^1.(1) Pentru scopurile prezentei legi, cartea de identitate şi cartea electronică de identitate valabile constituie document de călătorie pe baza căruia cetăţenii români pot călători în statele membre ale Uniunii Europene.
  (2) Regimul juridic al cărţii de identitate şi al cărţii electronice de identitate este cel prevăzut de Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 97/2005 privind evidenţa, domiciliul, reşedinţa şi actele de identitate ale cetăţenilor români, republicată, cu excepţia situaţiilor în care prezenta ordonanţă de urgenţă dispune altfel."

| RAY a răspuns (pentru Ioandelasal):

Buletine nu se mai fac de cca 20 de ani si cu buletinul nu poti iesi din tara)

de ce vorbesti porcari, eu cu bulentin am fost in Germania, Spania si in toate tariile pe unde am trecut, auzi la tine de 20 de ani nu se mai fac bulentine

| Ioandelasal a răspuns (pentru RAY):

Fii mai civilizat si nu vorbi in necunostinta de legislatie!
Buletinul de identitate a fost altceva decat cartea de identitate. Uita-te pe actul tau de identitate si vezi ce scrie. Si ti-am citat si prevederea de lege si tot o tii razna!

| RAY a răspuns (pentru Ioandelasal):

În sensul Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului nr. 97/2005, prin act de identitate se înţelege cartea de identitate, precum şi cartea de identitate provizorie şi buletinul de identitate, aflat în termen de valabilitate. Începând cu data de 1 ianuarie 2011, prin act de identitate se înţelege şi cartea electronică de identitate. Actele se prezintă în ORIGINAL - nu se acceptă copii legalizate. CEREREA SE POATE DEPUNE PE BAZA REZERVARII FACUTE PRIN (...)

| RAY a răspuns (pentru Ioandelasal):

Lista actelor necesare pentru eliberarea buletinului de identitate/pasaportului cetatenilor Republicii Moldova
Lista actelor necesare pentru iniţierea procedurii de prelevare a datelor biometrice şi perfectarea buletinului de identitate/paşaportului cetăţenilor Republicii Moldova aflaţi permanent sau temporar în străinătate
Pentru eliberarea buletinului de identitate/paşaportului solicitantul prezintă, după caz, următoarele documente (original şi copie):
actul de identitate de uz intern aflat în posesie (buletinul de identitate sau paşaportul de tip sovietic de uz intern);
paşaportul expirat al cetăţeanului Republicii Moldova sau paşaportul de tip sovietic pentru utilizare în străinătate (dacă persoana nu a fost documentată cu acte de identitate de tip nou);
paşaportul naţional eliberat de autorităţile străine (în caz de cetăţenie dublă);
actul de identitate al reprezentantului legal (pînă la 18 ani);
certificate de stare civilă:
certificatul de naştere;
certificatul de căsătorie sau divorţ (după caz);
certificatul de schimbare a numelui şi/sau prenumelui (dacă au fost efectuate schimbări în datele personale);
certificatele de naştere ale copiilor cu vîrsta de pînă la 16 ani;
certificatul de deces al soţului/soţiei (după caz);
extrasul de pe actul de căsătorie (în cazul divorţului şi încheierii unei alte căsătorii);
avizul cu privire la anularea, rectificarea şi/sau completarea actului de stare civilă (dacă au fost schimbate datele personale şi nu coincid cu prima documentare);
adeverinţa de pensionar, legitimaţia ce atestă gradul de invaliditate (după caz);
documentul ce atestă grupa sangvină – doar la prima documentare (în cazul prezentării documentului eliberat de către autorităţile turceşti, acesta urmează a fi apostilat şi tradus);
documentele ce atestă evidenţa militară sau, după caz, excluderea din evidenţa militară:
livretul militar;
livretul serviciului civil (de alternativă);
adeverinţa de recrut;
legitimaţia eliberată, după caz, de Ministerul Afacerilor Interne, Ministerul Apărării, Serviciul de Informaţii şi Securitate, Serviciul Grăniceri (în cazuri speciale);
certificatul cu privire la excluderea din evidenţa militară eliberat de Secţia administrativ-militară din raza de competenţă teritorială (după caz);
diploma de studii superioare sau de confirmare a gradului ştiinţific (după caz);
dovada înregistrării la domiciliu/reşedinţă sau avizul privind eliberarea actului de identitate fără înregistrare la domiciliu;
dovada achitării taxelor consulare, taxelor aferente, costului actului de identitate şi, după caz, a taxei de stat (bonurile de plată).
În cazul eliberării paşaportului minorului se prezintă următoarele documente:
buletinul de identitate al minorului, care a împlinit vîrsta de 16 ani;
paşaportul expirat al minorului sau declaraţia de pierdere/furt/deteriorare apaşaportului acestuia;
buletinul de identitate/paşaportul naţional al RM sau altui stat al reprezentantului legal;
decizia autorităţii tutelare cu privire la instituirea tutelei/curatelei (în cazul stabilirii tutelei şi curatelei asupra minorului);
decizia instanţei de judecată cu privire la instituirea curatelei (în cazul stabilirii tutelei şi curatelei asupra minorului);
certificatul de naştere al minorului;
documentul ce atestă grupa sangvină - la prima documentare (în cazul eliberării de către autorităţile turceşti, acesta urmează a fi apostilat şi tradus);
certificatul de căsătorie/divorţ al părinţilor (după caz);
certificat de mamă solitară – Forma 3 A (după caz);
acordul unuia din părinţi privind eliberarea paşaportului pe numele minorului, autentificat în ordinea stabilită de lege (original); (În cazul divorţului părinţilor este nevoie de acordul în scris al ambilor, sau prezentarea hotărîrii judecătoreşti privind lipsirea unuia dintre părinţi de drepturile părinteşti).

| Ioandelasal a răspuns (pentru RAY):

Nu trebuie sa-mi explici mie ce inseamna act de identitate, stiu asta de peste 50 de ani.
Legea 248/2005 permite iesirea din tara numai cu pasaport (de orice tip), cartea de identitate sau cu cartea electronica de identitate si despra asta a intrebat utilizatorul.
Sigur ca si buletinul de identitate este act de identitate, n-am spus nicaieri ca nu ar fi, doar ca nu este act de identitate valabil pentru iesirea din tara.
Macar ai vazut diferenta intre buletin de identitate si carte de identitate?

| Ioandelasal a răspuns (pentru RAY):

Si ce treaba au actele cetatenilor Republicii Moldova cu actele cetatenilor romani? Incepi sa fii penibil!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Imi pare rau ca postez aici dar utilizatorul RAY25TM, dupa ce a postat o gramada de prostii la raspunsul meu, m-a ignorat, pentru a nu-i mai putea raspunde.
Ca raspuns la link-ul pus de acesta:
Chiar ca m-ai lasat fara replica!
Una a intrebat utilizatorul si altceva insiri tu aici!

| RAY a răspuns:

Doamne ce raspunsuri ai primit, cu buletinul care este cartea de identitate, uni habar nu au ce e bulentinul poti merge oriunde vrei tu, absolut in toata UE in toate cele 25 de tarii membre si in alte tarii gen norvergia cu pasaportul dar doar pentru 90 de zile

suntserios
| suntserios a răspuns:

E suficient buletinul

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă eşti major/ă, ai nevoie de C.I. sau Paşaport ( valabile )!

Dacă eşti minor/ă, vezi detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......-parin-ii/

Toate cele bune!

| SDana a răspuns:

Din cate stiu eu trebuie sa ai si pasaportul.

| Tite a răspuns:

Amândouă