| Andreea123567 a întrebat:

As vrea sa stiu si eu,va rog, daca se poate da de mai multe ori la inm? Spre exemplu daca anul acesta voi avea un raspuns defavorabil si la anul as vrea sa dau iar se poate chiar daca nu am experinta in domeniu? Intreb pentru ca in magistratura iti trebuiesc 2 ani iar la inm sunt absolventii. Daca dau anul acesta si nu intru intre timp fac master la anul pot da iar?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru admiterea la INM nu ai nevoie de experienta in magistratura, poti sustine admiterea imediat dupa terminarea facultatii de drept si obtinerea diplomei de licenta.
Legea nu prevede un anumit numar de examene, asa ca poti sustine si a doua oara examinarea.

| baru a răspuns:

O singura data pe an. Cei care lucreaza ca si juristi, si au o vechime minima de cinci ani, au posibilitate de a merge de doua ori la examen intr.un an.

| Lioana a răspuns:

Da. Poti incerca in fiecare an pana la 35 ani.