| Danielforlafu a întrebat:

Aseara am fugit cu masina de politie si am scapat de ea. Dar am inteles ca o sa imi trimita citatie acasa sa ma presint la sectie.

O sa primesc dosar penal pentru ca am fugit de ei? Cat timp am sa raman fara permis?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta de a nu opri nu este infractiune, asa ca n-o sa ai dosar penal, bineinteles daca n-ai savarsit o infractiune (de ex. conducerea fara permis, comiterea unui accident, etc) ci constituie contraventie sanctionata cu amenda si suspendarea dreptului de a conduce pe 30 de zile.
De asemenea mai poti fi amendat daca ai circulat fara ITP si asigurare RCA, de asemenea iti pot verifica si masina si sa fii amendat si pentru nereguli la aceasta.

| DaniTDCI a răspuns (pentru Ioandelasal):

Odata ce a fugit de politie e logic si clar ca a comis o infractiune.
Ce persoana sanatoasa la cap si fara a creea probleme fuge de politie?

| Ioandelasal a răspuns (pentru DaniTDCI):

Tot ce se poate, dar n-am de unde sti.
De altfel, pe langa ca i-am raspuns la intrebare, am mai mentionat si cand ar putea avea dosar penal.

| Violleta2022 a răspuns:

In ce esti implicat?
Ca Politia nu urmareste pe nimeni daca nu-l suspecteaza sau nu are legatura clara cu mafia de droguri sau arme?

| ReddY25 a răspuns:

Pregătește-te pentru ce e mai rău mane

| DaniTDCI a răspuns:

Sunt curios de ce ai fugit de politisti, iti dai seama ca nu scapi asa basma curata ca tot vei fi gasit, iar pe langa infractiunea sau contraventia comisa ti se mai adauga si faptul ca ai fugit.

| Dvi2002 a răspuns:

"Mission Completed" laughing laughing laughing