Întrebare recomandată | Ade_Adelin_1995 a întrebat:

Asi vrea sa plec in Slovenia, eu fiind minor (17 ani) o sa imi fac procura (procura semnata de ambi parinti) catre un verisora de al meu!
Intrebarea este! Pot ramane in vama? adica sa nu ma lase vamesu sa trec, s-a intamplat cuiva?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parintii trebuie sa dea o declaratie (nu procura), autentificata de un notar public si in care isi dau acordul sa pleci in Slovenia si indica un insotitor major, poate fi si verisorul tau daca este major. De asemenea insotitorul major trebuie sa aiba certificat de cazier judiciar si tu sa ai cartea de identitate valabila sau pasaport valabil. Daca sunt indeplinite aceste conditii vei trece fara probleme.

| lolylolypops a răspuns:

Exact! Trebuie sa indici un insotitor major!