| IonutValeriu a întrebat:

Astazi a inceput invazia Rusiei in Ucraina, oficial.

Intrebarea mea este: Vom fi afectati, noi civilii?
Ne va chema sa ne inrolam in armata obligatoriu?
Sunt sanse ca Romania sa se opuna Rusiei? Deoarece Rusia a spus clar ca oricine se impotriveste impotriva ei, va suporta consecintele.
Se va ajunge la razboi si la noi?

21 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Probabil ca unii vom fi afectati, mai ales daca Rusia nu ne mai livreaza gaze, avand in vedere ca noi importam o parte din gazele necesare.
2.Va fi o incorporare obligatorie dar numai daca se declara stare de mobilizare, de razboi sau de asediu, conform L.446/2006, citez:
"(5) La declararea mobilizării şi a stării de război sau la instituirea stării de asediu, îndeplinirea serviciului militar în calitate de militar în termen devine obligatorie pentru bărbaţii cu vârste cuprinse între 20 şi 35 de ani, care îndeplinesc criteriile pentru a îndeplini serviciul militar."
3.Romania va face ce va decide NATO, dar nu cred ca va exista un razboi intre NATO si Rusia, Putin ar fi prea nebun sa atace un stat NATO, asa ca nu cred ca se va ajunge la razboi in Romania.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Hai sa credem ca Putin inca nu a luat-o razna incat sa atace membrii Nato.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cred ca nici Putin nu stie ce va urma.
De inrolare nu cred ca va fi vorba, nici de un razboi cu noi. Ne putem astepta la un val de refugiati, deja s-au pregatit centre in acest sens.

| Drimmero a răspuns:

Daca Rusia ataca vreun membru Nato a belit carasul, va fi pusa in genunchi in cazul ala, dar nu va ataca, adica stie ca ala ii va fi sfarsitul.

| Wr3nch a răspuns:

''Sunt sanse ca Romania sa se opuna Rusiei? '' Suntem parte din NATO nenea, daca pupam cizma Rusiei ne bate NATO de nu ne vedem inainte sa ajunga rusii aici.

| Holiday a răspuns:

Ucraina nu e teritoriu istoric rusesc.

| Bula a răspuns (pentru Holiday):

O parte - parte estica.

| Holiday a răspuns:

Rusia Kieveana, primul stat din zona al slavilor, nu are nici o legatura cu triburile care au creat ulterior Imperiul Rus. Nu orice slav e stramosul rusilor de azi. Pe de alta parte, pe vremea intemeierii Rusiei Kievene, triburile slave care sunt stramosii poporului rus de astazi, erau calariti, ce crezi, de suedezi. Moscova nici proiect nu era.

| J0B0MAT a răspuns:

Acum câteva zile, credeam că nici măcar Putin nu e atât de nebun și inuman încât să atace Ucraina. Se pare că m-am înșelat. În momentul ăsta, îl cred în stare să se pună cu NATO. Mai ales dacă are susținerea Chinei, Venezuelei etc.

| SG1995 a răspuns:

"Intrebarea mea este: Vom fi afectati, noi civilii?"

Momentan România e safe.

"Ne va chema sa ne inrolam in armata obligatoriu?"

Depinde cum evoluează lucrurile, dacă intervine NATO, da războiul s-ar putea existinde în toată Europa de Est.

"Sunt sanse ca Romania sa se opuna Rusiei? "

Independent, nicio șansă, poate dacă NATO se bagă da, vom fi obligați de tratatele pe care le avem.

"Se va ajunge la razboi si la noi?"

Răspunsul e, depinde, nu știm încă, e o situație imprevizibilă.
Totuși având în vedere că NATO nu a intervenit încă în Ucraina, posibil ca după ce Putin ia Ucraina lucrurile să se estompeze și războiul să se poarte doar la nivel economic.

| SG1995 a răspuns:

Nu încalcă niciun drept, Ucraina e invadată pentru că dorea să adere la NATO. Dacă NATO ar fi la granița cu Rusia, aceștia prin suficient lobby cu sprijinul unor oligarhi ruși l-ar doborât până la urmă pe Putin.

| CostinAlamariu a răspuns:

Putin n-are de gand sa atace membrii NATO. Ar fi sinucidere pentru Rusia. Nu va mai panicati atata degeaba

| RoCkKiD a răspuns:

Nu o sa aiba treaba cu noi si nici nu cred ca va avansa in ucraina, o sa aplice niste bombardamente ca sa intinda coarda sperand ca ucraina o sa cedeze. Daca nu o sa cedeze, Putin o sa fie intr-o pozitie dificila pentru ca o invazie o sa fie foarte costisitoare din punct de vedere material si uman pentru ca nu vor putea evita pierderile.

Problema e ca acum e incoltit intre un razboi pe care nu-l vrea si o retragere care i-ar fi fatala. Are doar o carte pe care o poate juca aceea a cultivarii impresiei ca e dispus sa faca orice, daca da inapoi si pierde avantajul ala, impreuna cu consecintele economice care deja se vad o sa fie ca o bomba cu ceas deasupra capului.

Rusia domina Ucraina din toate punctele de vedere cand vine vorba de armament, dar asta nu inseamna ca ar putea ocupa o tara fara pierderi multe in randul soldatilor.iar treaba asta nu da bine, mai ales pentru o tara care a pierdut milioane in al doilea razboi mondial si amintirea e inca vie.

Ce se va intampla, nu stie nimeni dar daca o sa ajunga la noi, irolarea va fi ultima ta problema pentru ca o sa fie un conflict global.

| restinvogue a răspuns (pentru RoCkKiD):

Nu faci predicții bune. Spuneai recent că nu o sa fie niciun război.

| RoCkKiD a răspuns (pentru restinvogue):

Asta inca nu e un razboi.

| Brizbriz a răspuns:

Foarte, foarte mici, probabilitatea ca Rusia sa atace o tara din NATO e MICRONICA, probabilitatea sa nu bubuie nuclear dupa aia, e si mai mica

| joghu22 a răspuns (pentru Brizbriz):

N-are cum. Daca ne bubuie nuclear, sunt afectați si ei

| Brizbriz a răspuns (pentru joghu22):

Exact, intrebarea era daca o sa ajunga sa fie luat in armata, asta face si mai putin probabil

| NunuNini a răspuns:

Bravo!
Pana acum toti dadeati respunsuri ironice iar acum faceti pipi pe voi de frica.
Daca situatia va avansa (si se pare ca da, dupa cate trupe straine inca intra masiv la noi), atunci da, inrolarea va fi obligatorie.

| 4ndr33y a răspuns:

Romania este granita simbolica a NATO, reprezinta integritatea coalitiei. NATO va apara Romania cu toate resursele si echipamentul disponibil in cazul unui atat rusesc extrem de improbabil. Daca intram in razboi direct cu rusia, este posibil reintroducerea stadiului militar, dar este extrem de improbabil.

| Gabriel2424 a răspuns:

Decat daca e nebun ar ataca un membru nato, daca un mebru nato este atacat, toate sunt atacate si vor reacționa, nu cred ca ar putea face asta, nu este in măsura din punct de vedere economic sa reziste unui război.Sanse minime sa faca asa ceva