| anonim_4396 a întrebat:

Astăzi am fost sunata de primar ca au fost de la Poliție ca m-a luat radarul în oraș și trebuie să mă prezint la primarie. Precizez ca nu am relații bune cu primarul și nu înțeleg de ce nu au dat prin stație sa fiu oprită în oraș, în loc să îl sune pe el, sa afle cine sunt. Pentru ce?! Trebuie sa ma astept la amenda sau ce, cum sa procedez? Nu mi se pare deloc legal cum a procedat nenea politaiu, după câteva ore sa aflu ca m-a luat radarul. Corect era sa actioneze la fata locului, la timpul potrivit.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Primarul n-are nici o atributiune in problema asta. Nu te duci la nici un primar! Procesul-Verbal iti va veni acasa, il platesti si ai dreptul sa-l contesti in 15 zile.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ma mira ca te-au cautat prin primar, n-are nici o treaba cu treburile politiei rutiere.
In orice caz, daca nu te-au oprit cand ai fost prinsa de radar, asa este procedura: proprietarul masinii este invitat la politia rutiera pentru a spune daca el sau alta persoana a condusa masina in locul, data si ora respectiva. Abia dupa aceea se intocmeste procesul-verbal de contraventie pentru depasirea vitezei legale.
Este o procedura perfect legala si sigur vei fi amendata, daca tu ai condusa atunci masina.

| zilog a răspuns:

ANUNȚĂ DNA-UL
directia nationala ati frauda
mai iei si un avocat sa cera despagubire pentru ca asta este o chestie politica
dar avocatii stiu cum sa il arda de bani
si pe tine nu te costa nimic avocatul
ii spui sa isi opresaca jumatate din cati bani scoate de la primar

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Asa stiam si eu, oricum în ziua de azi nu ma mai mira nimic, toți sunt niste corupti