| Raluca09071998 a întrebat:

Astazi am primit un apel de la un nr privat cum ca ar fi de la raiffaisen bank si ca o anumita suma de bani a fost depusa din greseala in contul meu. M-a intrebat daca sunt de acord sa ii inapoiez persoanei respective, a ramas ca ii voi da un raspuns dupa ce verific contul dar nu a mai raspuns la telefon. Am fost la banca pentru a inchide contul si mi s-a comunicat ca acea tranzactie a fost facuta ca salariu. Daca nu dau banii inapoi se intampla ceva?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu sunt banii tai trebuie sa-i restitui, altfel constituie imbogatire fara justa cauza si poti fi dat in udecata si sa platesti mai mult, la suma respectiva se pot adauga dobanzi, cheltuieli de judecata si de executare silita, dupa caz.