Întrebare recomandată | Elinescu_Cosmin_1993 a întrebat:

ATENTIE CITY INSURANCE!
Saptamana trecuta am fost implicat intr-un accident auto(lovit din spate) de un asigurat al City Insurance, respectivul nu a vazut ca eu franez si a intrat in mine.Ne-am inteles pe cale amiabila insa de aici a inceput calvarul pentru mine..Am incheiat intelegerea pe calea amiabila ne-am prezentat la sediul City Insurance, domni cum era si firesc au venit sa faca poze la autoturisme, totul ok si frumos. Avariile mele fiind portbagaj infundat in 2 parti, aripa dreapta spoiler...roata rezerva care mi-a atins grupul(in urma impactului)
Si incepe problema,cei de la City nu mi-au mai raspuns la telefon, nu mi-au dat nr dosarului de daune, ca astazi intr-un final spunandu-mi ca dosarul de dauna este respins(de ce? sincer nici eu nu stiu) inchizandu-mi telefonul....Am contactat un avocat in aceasta problema,iar dumnealui mi-a zis ca daca voi face plangere penala impotriva celor de la City, toata activitatea lor va fi suspendata(ne putand sa mai incaseze banii pentru polite Rca noi, etc.Este adevarat? Ce pot sa fac...va rog ajutati-ma si pe mine!
P.S De ce platim o asigurare, care daca lovim pe cineva nu il despagubeste pe respectivul...

Nu mai faceti asigurari la firme fantome!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Activitatea nu va fi suspendata automat, hotararea o poate lua doar Comisia de Supraveghere a Asigurarilor.
Inainte de a face plangere penala fa o reclamatie la aceasta comisie si abia apoi poti sa dai in judecata firma de asigurare.
De altfel firma trebuia sa-ti comunice si de ce au respins dosarul de daune.

| Elinescu_Cosmin_1993 explică (pentru Ioandelasal):

Nu pot sa fac reclamatie la CSA, pentru ca nu am nr dosarului de daune..pentru ca cei de la City Insurance nu mi-l comunica.Astazi am fost din nou peste ei si mi-au spus ca dosarul de dauna, a fost respins deoarece masina avariata avea rugina pe ea si ca de ce este vopseaua mea peste rugina..Nu cred ca este treaba mea, daca o masina circula plina de rugina pe strada sau daca este prinsa toata cu sarma...consider ca ITP-ul si Pol.Romana se poate ocupa de asta.Din multe cautari pe google am observat ca cei de la City Insurance sunt niste tapari...si ca ar fi in insolventa(vezi gandul)