| PeFuga a întrebat:

Atunci cand închiriezi un apartament, la ce se folosește garantia pe care o cere proprietarul la inceput? Acei bani se returnează cand vrei sa te muti de acolo?

Răspuns Apreciat de Editori
suntserios
| suntserios a răspuns:

In general se foloseste la reparatii daca distrugi ceva prin apartament cand pleci de acolo. Daca nu sunt probleme atunci iti returneaza banii sau nu platesti ultima luna de chirie

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Garantia depusa este legala, iar banii aia vor fii returnati intergal la mutarea din apartament, doar daca ai chiria achitata la zi, cheltuielile de intretinere, electricitate, apa si daca aparatmentul este in perfecta stare, asa cum l-ai primit.

In caz de restante la: intretinere, electricitate, chirie, gauri prin pereti sau ceva spart prin casa, ti se opreste din banii respectivi.

| Sereny_Ifj_Jozsef_1999 a răspuns:

Bani acea sunt o garantie ca tu o sa te muti acolo sau o sa o folosesti, de ocuparem ca sa nu mai caute un alt locuitor

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sereny_Ifj_Jozsef_1999):

Sereny_Ifj_Jozsef_19, tu vorbesti de AVANS aici, nu de garantie si sunt 2 lucruri diferite!
De garantie am explicat eu mai sus, de avans explic acum:

Deci, se da un avans ca deposit pentru a-ti asigura locuinta respectiva, ca chirias.
Plata depozitului este folosita dupa aceea, ca plata in avans pentru chiria apartamentului in prima saptamana sau luna (depinzand de suma evident).
In caz de propietarul are mai multe oferte si primeste mai multe avansuri pentru aceeasi locuinta, dupa alegerea unuia, are obligatia sa returneze integral banii de avans celorlalti respinsi.

| RaduCadar a răspuns:

Nu, nu se returneaza, poti face ce vrei cu ei.