| marius5600 a întrebat:

Atunci cand parintii sunt decedati si se face impartirea bunurilor intre mostenitori (frati buni toti) ei fiind 7 la numar din care doi la vremea respectiva erau minori, din cinci majori, patru au semnat ca renunta la partea lor de mostenire la tribunal sau la notar (nu mai stiu au trecut 18 ani de atunci) dupa care au ramas doar trei mostenitori si nu s-a mai semnat nici un act de atunci. Cel care era major a decedat dupa opt ani si nu are mostenitori INTREBAREA ESTE ceilalti frati mai mari care au renuntat la vremea respectiva la mostenire mai au vreun drept la ea? adica fratele decedat nu avea un act de proprietate pe numele lui (nici unul din trei nu aveau decat acea impartire prealabila) ceilalti il pot mosteni la partea lui de mostenire daca el nu avea nimic pe numele lui?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Toti fratii au dreptul la mostenirea dupa fratele decedat, dupa cum spui acesta nu avea copii. Cei patru care au renuntat anterior au renuntat doar sa mosteneasca dupa parinti si nu dupa un frate. Daca nu are nimic legal in proprietate atunci nimeni nu are ce mosteni. Din cate spui mi se pare ca nu s-a finalizat succesiunea dupa parinti, respectiv a fost doar renuntarea celor 4 frati si o impartire de facto a bunurilor, fara a se dezbate procedura succesorala si fara a exista certificat de mostenitor. Daca este asa atunci va trebui facuta, in mod legal, succesiunea dupa parinti si succesiv dupa fratele mort, totul fiind consemnat intr-un singur certificat de mostenitor. Numai bine!

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| marius5600 explică:

P.S.m-a scuzati actul care s-a semnat atunci este pierdut unde pot cere o copie?